Autorităţile locale, CRITICATE de Liviu Dragnea: Spuneţi „din cauză”, nu „datorită”

În cadrul comandamentului pentru situaţii de urgenţă, vicepremierul Liviu Dragnea şi-a arătat indignarea faţă de exprimarea greşită a autorităţilor locale în ceea ce priveşte inundaţiile din ţară. Acesta le-a explicat că trebuie să folosească locuţiunea prepoziţională "din cauza", şi nu prepoziţia "datorită" atunci când se referă la evenimente cu caracter negativ.
Filip Stan
28 iul. 2014, 19:12
Autorităţile locale, CRITICATE de Liviu Dragnea: Spuneţi

În cadrul comandamentului pentru situaţii de urgenţă reunit luni seara la Guvern, Liviu Dragnea le-a cerut autorităţilor locale să folosească locuţiunea prepoziţională „din cauza” atunci când descriu cauzele inundaţiilor.

Vicepremierul le-a explicat că prepoziţiile „datorită” şi „din cauza” trebuie folosite în funcţie de caracterul pozitiv sau negativ al unui eveniment.

Vă aud pe toţi folosind „datorită”, ca şi cum astea ar fi veşti bune şi lucruri bune. Astea sunt lucruri rele, spuneţi „din cauză„, le-a spus Liviu Dragnea autorităţilor locale.

Citeşte şi Liviu Dragnea, GAFĂ la comandamentul de urgenţă. Toată lumea a izbucnit în râs VIDEO

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
FIFA pregătește în secret un spectacol de închidere istoric pentru finala Campionatului Mondial 2026
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Greșeala care îi lasă pe turiști fără bani în vacanță. De ce nu este indicat să scoți cash de la anumite bancomate din străinătate 20 iunie 2026
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Fără dubii! Pancu a recunoscut că ar fi refuzat-o pe Rapid dacă primea cealaltă ofertă la care spera: ”O dată în viață!”
MediaFlux
Horoscop financiar de weekend. Cele trei zodii care vor atrage banii ca un magnet
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?