Războinicul zăpezii, file de jurnal. Becali povesteşte ce a văzut în Vrancea

Finanţatorul Stelei a vorbit în exclusivitate la România TV despre experienţa trăită în Vrancea. El a declarat că în urma celor patru zile petrecute prin nămeţi, a văzut exact cum stau lucrurile în ţară şi ce înseamnă firmele de deszăpezire. Ba mai mult, el îi propune primului ministru o colaborare.
Romania TV
15 feb. 2012, 20:43
Războinicul zăpezii, file de jurnal. Becali povesteşte ce a văzut în Vrancea

Europarlamentarul George Becali a stat patru zile în zonele afectate de ninsori şi viscol din judeţul Vrancea. Echipat cu lopeţi, utilaje şi însoţit de zeci de oameni, Becali a încercat cu toate puterile lui să scoată sinistraţii din nămeţi. Finanţatorul Stelei a fost în comuna Dumitreşti, o comună cu 16 sate, de unde a plecat dezamăgit.

Cea mai grea zonă mi-au dat-o mie, ei nu puteau face ce am făcut eu. Am fost în 16 sate, la 7-8 km unul de altul. M-am supărat, pentru că cei de la prefectura au avut deschidere pentru colaborare în prima şi a doua zi, apoi au lăsat pe seama mea. Le-am zis că eu nu am venit aici să fac drumuri naţionale, eu am venit să deszăpezesc sate. A nins şi ei nu au mai făcut nimic pentru că a venit Becali. M-am supărat„, a declarat Becali.

După cele patru zile, lui Gigi Becali i-a venit o idee care să-i aducă şi bani şi să ajute şi ţara. El vrea să propună Guvernului să i se predea toate contractele pentru deszăpezire, acesta fiind dispus să investească sute de milioane de euro, numai să nu mai vadă pe viitor că oamenii au probleme cu nămeţii.

La noi este circul, noi deszăpezim fără utilaje. Firmele de deszăpezire s-au învăţat că în România nu sunt ierni. Ei iau banii la mişto şi când a venit zăpada uite că s-a deconspirat, ei nu au utilaje. Le trebuie freze, alea sunt speciale pentru deszăpezire, ei au wole. Am vorbit în Canada cu un prieten şi a zis că este necesară o investiţie de vreo 200 de milioane de euro şi deszăpezeşti toată România. Eu vreau, o să propun, voi cere audienţă. Propun o investiţie de 200 de milioane de euro, pe care o fac eu, şi îmi daţi mie contractele, mă ocup eu de deszăpezire. Primul ministru să se gâdească la o modalitate. Eu propun pentru ţara mea, mie mi-a venit o idee să câştig şi bani şi să ajut şi ţara mea„, a mai spus Becali.

Finanţatorul Stelei a mai spus că a intervenit în ajutorul sinistraţilor din dragoste pentru oameni şi pentru Hristos.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Ce poreclă avea, de fapt, în copilărie Florin Prunea. A uimit pe toată lumea: „Ce rasim?”
Capital.ro
Viitorul „job” al lui Călin Georgescu. Propunere din Parlament: Farmecul și șarmul lui trebuie folosit în relația cu Occidentul
Playtech.ro
Cumpărăturile la care au început să renunțe românii din cauza scumpirilor. Schimbare majoră în obiceiurile de consum ale populației
Adevarul
Orașul în care stațiile de metrou arată ca niște palate
wowbiz.ro
El este băiețelul de 4 ani ucis de un câine de pază! Martorii fac declarații șocante despre tragedie: „L-a văzut pe cameră”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce a ieșit la iveală după tragedia din Buzău, unde Teo a fost mușcat de un câine. Familia acuză proprietarul stânei de mușamalizare: „Acel câine ar fi fost dezlegat”
iamsport.ro
Gigi Becali a refuzat blatul care o făcea pe FCSB campioană. Dezvăluire în direct: ”El făcea prețurile”
MediaFlux
Se taie din salariile românilor. Ministrul Muncii anunță ce sporuri dispar
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi