Directorul societăţii de termoficare din Mangalia a fost arestat preventiv

Directorul societăţii de termoficare din Mangalia, Simion Adrian Nikitas, a fost arestat preventiv, pentru 15 zile, sub acuzaţiile de abuz în serviciu şi şantaj, decizia instanţei putând fi atacată cu recurs.
Romania TV
16 feb. 2012, 07:56
Directorul societăţii de termoficare din Mangalia a fost arestat preventiv

Directorul SC Callatis Therm SA a fost adus, miercuri după-amiază, la sediul Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanţa, unde a fost audiat de procurori, ulterior Simion Adrian Nikitas fiind reţinut sub acuzaţiile de abuz în serviciu şi şantaj.

El a fost prezentat în faţa unei instanţe a Judecătoriei Mangalia, cu propunere de arestare preventivă, iar în cursul nopţii de miercuri spre joi magistraţii au emis mandatul de arestare pentru o perioadă de 15 zile. Decizia instanţei nu este definitivă, putând fi atacată cu recurs.

Locuitorii Mangaliei au suferit toată iarna de frig din cauza neînţelegerilor dintre Primărie şi societatea de termoficare. Astfel, au fost perioade când nu au avut deloc căldură, cum se întâmplă şi în ultimele zile, sau când aceasta le-a fost furnizată după program.

În anul 2003, municipiul Mangalia a încheiat cu SC Rominservies Therm SA contractul de delegare a gestiunii nr.4450/31.01.2003, prin care această societate a preluat în administrare întregul sistem termic al oraşului.

Începând cu 27 ianuarie acţionarii majoritari ai SC Rominservices Therm SA, respectiv Rominserv SRL şi Rompetrol SA, au vândut pachetul de acţiuni către SC C and C Wealth Management SRL. După preluarea pachetului de acţiuni, noii acţionari au schimbat denumirea societăţii din SC Rominservices Therm SA în SC Callatis Therm SA.

Problemele au apărut din cauza neînţelegerilor dintre Consiliul Local Mangalia şi societatea de termoficare Callatis Therm. Reprezentanţii Primăriei susţineau că şi-au achitat toate datoriile către Callatis Therm şi că singura suma restantă este subvenţia neachitată de la bugetul de stat aferentă lunilor martie-septembrie 2011.

Luni, viceprimarul din Mangalia, Constantin Filimon, cerea Corpului de Control al premierului să declanşeze o anchetă la societatea de termoficare Callatis Therm pe motiv că aceasta refuză să furnizeze agent termic populaţiei.

Miercuri, tot Constantin Filimon a anunţat că va notifica societatea de termoficare Callatis Therm privind încetarea contractului întrucât locuitorii oraşului „au stat în frig în această iarnă”.

DailyBusiness
Benzina şi motorina se vor scumpi masiv de la 1 august. Cât va costa un plin după majorarea accizelor
Spynews
Alina Sorescu, profund afectată de o declarație a fostului soț, Alexandru Ciucu. Cât de deranjată a fost cântăreața: „El pleca des”
Bzi.ro
Declarații răscolitoare despre Mihai Leu. Amănunte neștiute au ieșit la iveală
Fanatik.ro
Video șocant cu Lamborghini-ul lui Diogo Jota în flăcări! Imagini terifiante ale accidentului mortal la câteva secunde după petrecerea sa
Capital.ro
Toată Rusia e în doliu. L-AU UCIS. Ucraina își vede visul împlinit cu armele americanilor
Playtech.ro
În ce țări poți ajunge cu trenul din România. Cât costă biletul și câte ore faci pe drum în funcție de destinație
DailyBusiness
Știi care este ”vampirul” energetic din casa ta? Te usucă la factura de curent!
Adevarul
Artificiile statului pentru plata unor bugetari de lux: angajați cu leafă la mai multe ministere și indemnizații în multiple Consilii de Administraţie
wowbiz.ro
Scene sfâșietoare au avut loc la spital, înainte ca Mihai Leu să moară: „Când am intrat la el în rezervă...”
Spynews
Ingredientul de 2 lei pe care trebuie să îl adaugi în cartofii la cuptor pentru a fi crocanți la exterior. Bucătarii profesioniști folosesc acest truc
Spynews
Cod galben de caniculă în România! 15 județe se topesc în orele următoare sub temperaturi extreme | HARTA
Evz.ro
Știrista de la PRO TV a dat lovitura. Vis devenit realitate
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
kanald.ro
Imagini tulburătoare de la locul accidentului în care a murit Diogo Jota! Cum arată mașina în care se afla
Cancan.ro
Gestul SFÂȘIETOR făcut de fiul lui Ion Cernea, înainte ca sicriul cu trupul neînsuflețit al tatălui său să fie băgat în groapă
Playsport.ro
Amendă de 1.600 de lei și suspendarea permisului pentru o greșeală banală în trafic. Mare atenție la...
Capital.ro
Adio, maestre! Am mai pierdut unul din actorii pe care l-am iubit cu toții enorm: Un uriaş blând cu barbă legendară
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
stirilekanald.ro
Imagini TERIFIANTE cu bărbatul omorât de urs pe Transfăgărășan
Irinel Popescu, medicul care l-a tratat pe Mihai Leu, dezvăluiri despre ultimele clipe din viața sportivului: ”În final, a cedat și inima”
MediaFlux
Ce riscuri își asumă clienții când schimbă furnizorul de energie. Capcanele din contractele la curent
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pro sau contra consumului de pudră proteică. Specialiștii spun care sunt riscurile consumului acestui produs