Opt laureaţi ai Premiului Nobel i-au scris lui Băsescu. Vezi scrisoarea şi ce îi cer

Opt laureaţi Nobel, printre care şi arhiepiscopul Desmond Tutu, îi cer preşedintelui Traian Băsescu, printr-o scrisoare deschisă, să susţină Directiva UE privind Calitatea Carburanţilor.
Cristina Dinu
16 feb. 2012, 13:31
Opt laureaţi ai Premiului Nobel i-au scris lui Băsescu. Vezi scrisoarea şi ce îi cer

Laureaţii îi cer preşedintelui, dar şi ministrului Mediului Laszlo Borbely, să sprijine, prin votul României, propunerea Comisiei Europene pentru implementarea Directivei UE referitoare la Calitatea Carburanţilor.

Propunerea va fi supusă votului pe 23 februarie şi va stabili modul în care furnizorii vor calcula şi raporta intensitatea de carbon a combustibililor fosili şi a energiei electrice. Astfel, se va putea face o distincţie între combustibilii neconvenţionali obţinuţi din cărbune, gaze naturale, şisturi bituminoase şi bitum natural (sau ţiţei de şist) şi combustibilii convenţionali obţinuţi din petrol brut.

Implementarea acestei directive este esenţială pentru reducerea emisiilor şi diminuarea efectelor schimbărilor climatice.

Organizatiile de mediu din România vor face vineri un apel similar adresat ministerelor Mediului şi Economiei.

Scrisoarea deschisă a celor opt laureaţi ai Premiului Nobel către Preşedintele Traian Băsescu:

„Dragă Preşedinte al Republicii, Băsescu:

Noi – un grup de Laureaţi ai Premiului Nobel – vă scriem astăzi pentru a vă ruga să faceţi ceea ce trebuie pentru mediul nostru şi să susţineţi efortul Comisiei Europene de a ţine nisipurile de gudroane, extrem de poluante, în afara Europei.

Schimbările climatice reprezintă cea mai mare ameninţare pentru bunăstarea planetei noastre. Ne aflăm la un punct de cotitură. Directiva Calităţii Carburanţilor propusă de Comisia Europeană este exemplul unei politici care, implementată corect, ne poate îndepărta de dependenţa noastră distrugătoare faţă de petrol, cărbune şi de gaz natural către sursele de energie regenerabilă şi curată pentru transporturi. Este creată pentru a ajuta europenii să facă alegeri mai curate în ceea ce priveşte combustibilul.

Dezvoltarea nisipurilor de gudroane emite din ce în ce mai multe gaze cu efect de seră în Canada şi ameninţă sănătatea planetei. Nisipurile de gudroane au contribuit la creşterea emisiilor, iar Canada a ieşit recent din Protocolul de la Kyoto. Europa nu trebuie să urmeze Canada.

Dr. James Hansen, de la Institutul Goddard pentru Studii Spaţiale de la NASA, a declarat că exploatarea fără restricţii a gudronului de huilă  înseamnă „sfârşitul jocului pentru climat”.

Rezerve mari de nisiupri de gudroane există în Canada, Madagascar, Rusia şi Venezuela. În Canada, producţia gudronului de huilă nu doar contribuie la schimbările climatice, ci distrug şi mediul, localnicii şi comunităţile indigene.Procesul de producţie a poluat râul Athabasca, a otrăvit aerul cu toxine şi a transformat pământurile agricole în pământuri moarte. Zone largi ale pădurii boreale au fost tăiate pentru a face loc mineritului pentru gudron.

Din aceste motive, lăudăm decizia preşedintelui Obama de a respinge propunerea de a construi conducta Keystone XL, care ar fi crescut dramatic cantitatea de gudron de huilă produs şi transportat din Canada către SUA.

Vă solicităm să susţineţi propunerea Comisiei Europene şi să spuneţi nu nisipurilor de gudroane extrem de poluante, în favoarea carburanţilor mai curaţi.

Cu sinceritate,


Mairead Maguire, Laureat Premiul Nobel pentru Pace (1976) – Irlanda

Betty Williams, Laureat Premiul Nobel pentru Pace (1976) – Irlanda

Adolfo Pérez Esquivel, Laureat Premiul Nobel pentru Pace (1980) – Argentina

Arhiepiscopul Desmond Tutu, Laureat Premiul Nobel pentru Pace (1984) – Africa de Sud

Rigoberta Menchú Tum, Laureat Premiul Nobel pentru Pace (1992) – Preşedintele Guatemalei

José Ramos-­‐Horta, Laureat Premiul Nobel pentru Pace (1996) – Timorul de Est

Jody Williams, Laureat Premiul Nobel pentru Pace (1997) – SUA

Shirin Ebadi, Laureat Premiul Nobel pentru Pace (2003) – Iran”

Documentul îl puteţi descărca AICI

DailyBusiness
O nouă campanie de propagandă a Moscovei în România: „Rusia nu este dușmanul meu”. Mesajul a ajuns și în alte țări europene
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
România, creditor al Americii: câte miliarde ne datorează SUA. Amenințarea pe care Europa nu a vrut s-o folosească în negocierile cu Trump
Capital.ro
Regulă pentru românii care își fac sau își schimbă buletinul! Trebuie să prezinte obligatoriu aceste acte
Playtech.ro
Cum se stinge dreptul de uzufruct? Expirarea termenului stabilit în contract, una dintre posibilităţi
Adevarul
Momentul în care un turc trage 6 focuri de armă în Centrul Vechi din București. Bărbatul a fost reținut
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Giorgianei
Evz.ro
Tragedia de pe A1: Părinţii Georgienei vorbesc despre relaţia interzisă a fiicei lor
Prosport.ro
FOTO. Controversata Marina, renumită pentru imaginile ei cel puțin îndrăznețe, a fost prinsă! A primit pedeapsă de 4 ani
kanald.ro
Cine este bărbatul care a deschis focul în Centrul Vechi al Capitalei! Acesta nu ar fi primul atac pe care l-a pus la cale
Cancan.ro
Mama lui Cătălin, adolescentul care s-a aruncat în fața TIR-ului cu iubita lui, face dezvăluiri tulburătoare: 'Mă amenința!' 😲
iamsport.ro
Un controversat politician îl acuză pe patronul FCSB: ”Gigi Becali, jură-te că n-ai trăit cu Tania Budi!”
MediaFlux
Când vine pensia în septembrie prin poștă și pe card! Casa de Pensii respectă datele pentru banii pensionarilor pentru luna septembrie 2025
stirilekanald.ro
Mihai și-a dat ultima suflare sub ochii soției sale, în timp ce încerca să salveze de la înec un bărbat. Femeia a văzut totul: „Omul acela l-a tras de picior și l-a băgat la fundul apei”
Cursul valutar BNR miercuri, 20 august 2025: Prețul gramului de aur se află în scădere