Petro Poroşenko: Intrarea convoiului rus pe teritoriul Ucrainei, o încălcare a dreptului internaţional

Preşedintele ucrainean, Petro Poroşenko, a declarat, vineri, că intrarea convoiului rus pe teritoriul Ucrainei reprezintă o încălcare a dreptului internaţional, potrivit Agerpres.
Romania TV
22 aug. 2014, 13:07
Petro Poroşenko: Intrarea convoiului rus pe teritoriul Ucrainei, o încălcare a dreptului internaţional

Intrarea convoiului rus pe teritoriul Ucrainei reprezintă o încălcare a dreptului internaţional, a declarat preşedintele ucrainean, Petro Poroşenko.

Intrarea convoiului rus pe teritoriul Ucrainei este o invazie directă din partea Rusiei, a declarat şi şeful Serviciului de Securitate al Ucrainei (SBU), Valentin Nalivaicenko, după ce primele camioane din convoiul umanitar rus au pătruns pe teritoriul ucrainean fără permisiunea Kievului şi fără escortă din partea reprezentanţilor Crucii Roşii, informează AFP, Reuters şi Interfax-Ukraina, potrivit Agerpres.

‘Noi spunem că este o invazie directă. Acestea sunt vehicule militare, sub acoperirea cinică a Crucii Roşii’, a declarat Nalivaicenko, într-o conferinţă de presă la Kiev.

‘În ultimele zile, am asistat la punerea în scenă a unei provocări riscante şi bine planificate împotriva Ucrainei, prin utilizarea cinică a unei organizaţii internaţionale respectabile precum Crucea Roşie, o provocare cu un aşa-numit convoi umanitar’, a subliniat directorul SBU, indicând că peste 30 de camioane au intrat ilegal vineri pe teritoriul ucrainean.

Un alt responsabil ucrainean a atribuit Moscovei ‘întreaga responsabilitate’ pentru securitatea convoiului umanitar pe teritoriul Ucrainei.

Serviciul Frontierei de Stat al Ucrainei a declarat că activitatea angajaţilor vamali şi grănicerilor ucraineni privind procedurile de vămuire a convoiului umanitar rus în punctul de control rus ‘Doneţk’ a fost blocată.

‘Activitatea vameşilor şi grănicerilor noştri este blocată, procedurile se desfăşoară fără participarea noastră’, a declarat agenţiei Interfax-Ukraina un reprezentant al serviciului de presă al instituţiei menţionate.

Conform procedurilor de trecere a vămii efectuate joi, au fost completate documente pentru trecerea frontierei pentru ’34 de persoane şi 34 de vehicule, cu o greutate totală: 268-20 kg’, menţionează Serviciul Frontierei de Stat a Ucrainei.

O coloană de camioane ruse (între 32-34, potrivit Ria Novosti, aproximativ 70, conform ITAR-TASS şi 90, potrivit Reuters) a intrat pe teritoriul Ucrainei prin punctul de frontieră Izvarino (regiunea Lugansk), fără permisiunea Kievului şi neînsoţită de către reprezentanţi ai Crucii Roşii.

Rusia a trimis vineri pe teritoriul ucrainean primele camioane din convoiul său umanitar ce staţionează de peste o săptămână la frontieră, estimând că toate ‘pretextele’ invocate de Kiev pentru a-l ţine pe loc au fost epuizate.

DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Cum arată, de fapt, buletinul de vot la alegerile prezidențiale 2025, turul 1. Află totul despre votare
Capital.ro
S-au tăiat banii. Ordin revoltător venit în România de la Primărie: Pedeapsă colectivă!
Playtech.ro
Probleme pentru pensionarii din România. Ce se întâmplă cu pensiile, amânări pentru sute de mii de oameni
DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Adevarul
Sondaj comandat de Nicușor Dan înaintea primului tur. Luptă strânsă între candidați pentru locul doi
wowbiz.ro
Măriuca, fetița luată în plasament de Luminița Anghel, ar fi devenit mamă la 17 ani! David Pușcaș a rămas șocat când a aflat: „Eu nu pot să cred! Ultima dată când am văzut-o era un copil”
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Hârtia igienică, un pericol înșelător. Ce boli poate aduce
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Explozie fatală în Salonic! O femeie a murit în timp ce încerca să planteze o bombă într-un bancomat
Cancan.ro
ULTIMUL SONDAJ, înainte de alegerile prezidențiale Ce răsturnare de situație! Lupta pentru primele locuri este extrem de strânsă
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Cine a vrut să-l pună pe Călin Georgescu președintele României. O superputere mondială a dat ordin
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Stare de urgență într-un oraș de la Marea Neagră
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Topul celor mai sigure țări în cazul unui conflict global. Unde să ne refugiem în cazul celui de-al Treilea Război Mondial
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Orașul din România unde se trăiește cel mai bine. Este peste Cluj-Napoca sau Brașov și oferă toate condițiile