Mihai Morar a refuzat provocarea ICE BUCKET. Ce a avut de comentat la adresa participanţilor

Mihai Morar a fost nominalizat în urmă cu două zile să accepte provocarea ICE BUCKET şi să contribuie cu o donaţie, în vederea descoperirii unui leac pentru scleroza laterală amiotrofice.
Ionela Marcu
27 aug. 2014, 10:06
Mihai Morar a refuzat provocarea ICE BUCKET. Ce a avut de comentat la adresa participanţilor

Mihai Morar a refuzat să participe la ICE BUCKET CHALLENGE. Acest lucru nu l-a împiedicat însă să contribuie cu o donaţie. Mai mult, spre deosebire de restul vedetelor, Mihai Morar a făcut dovada publică a donaţiei sale şi a transmis un mesaj tuturor participanţilor.

„Provocarea #icebucketchallange e frumoasa. Noi, in România, am reușit să o transformăm in ceva sublim. Iar din sublim până la „a lipsi cu desăvârșire” nu e decât un pas. Ceea ce rămâne în urma noastră sunt faptele. Nu, nu mi-am turnat gheață în cap. Poate, dacă aș fi ales să fac asta, aș fi adunat înzecit mai multe like-uri la această postare.

Nu, nu am nimic împotriva celor care au făcut-o. Fără provocarea cu „gheața” această campanie ar fi avut înmiit mai puțin succes. Dar e o chestiune de alegere. Și îmi asum alegerea de a dona o sumă pentru găsirea unui tratament pentru ALS, boală pentru care acum nu există leac.

Da, am făcut această donație în contul unei asociații din Statele Unite, organizația de unde a pornit această campanie. Voi fi tras de urechi că am scos banii în afara țării. Vă reamintesc că este o donație care ajută cercetarea pentru găsirea unui tratament pentru vindecarea completă a sclerozei laterale amiotrofice. Deci nu e un ajutor pentru „străini”, e un ajutor pentru toți pacienții care așteaptă o minune. Inclusiv cei din România.

VEZI ŞI ICE BUCKET CHALLENGE. Mădălina Ghenea a răspuns provocării într-un MOD INEDIT VIDEO

Da, cred că prin donația mea pot convinge mult mai multe persoane în această luptă a Binelui decât aș fi convins punându-mi frapiera în cap. Așa cum nu a existat nicio campanie umanitară în care să intru doar cu numele, notorietatea sau capitalul de imagine. Mereu, dacă am îmbrățișat vreun act caritabil, am făcut-o, în primul rând, cu fapta.

Da, cred că în România sunt cazuri și cauze mult mai grave decât ALS. Și voi lupta în continuare pentru bolnavii de cancer, accesul la educație, sânge în spitale, copii săraci, bătrâni singuri, copii născuți prematur…

Dar dacă vrei să câștigi războiul cu Răul, trebuie să participi la cât mai multe bătălii”, a fost mesajul prezentatorului TV.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Se construiește un nou stadion în România. Planul echipei conduse de fostul jucător al FCSB
Capital.ro
O nouă alertă la granița României cu Ucraina. Două avioane F-16 au fost ridicate de urgență, iar populația din Tulcea a primit mesaj RO-Alert
Playtech.ro
Amenda pe care mulți șoferi încă o calculează greșit. Cât plătești din iulie 2026 pentru cele mai comune abateri
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Primul mesaj al Dianei Șoșoacă după accident. A fost dusă de urgență la spital, împreună cu fiica ei
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România