Emil Boc nu intenţionează să demisioneze din PDL, dar o susţine în continuare pe Udrea

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a declarat miercuri că nu intenţionează să plece din PDL şi a reafirmat susţinerea sa pentru candidatura la alegerile prezidenţiale a Elenei Udrea, liderul PMP.
Romania TV
27 aug. 2014, 10:20
Emil Boc nu intenţionează să demisioneze din PDL, dar o susţine în continuare pe Udrea

Emil Boc a negat, într-o conferinţă de presă, şi că ar vrea să devină membru al PMP. Fostul preşedinte al PDL a precizat, ca răspuns la întrebările jurnaliştilor, că nu a avut nicio discuţie personală cu liderul democrat-liberalilor, Vasile Blaga, referitor la ieşirea sa din partid.

Jurnaliştii l-au întrebat pe Emil Boc de ce şi-a schimbat opţiunile de susţinere a candidatului la preşedinţie către Elena Udrea, după ce îşi afirmase orientarea către candidatul PDL.

„La acea vreme nu erau anunţaţi toţi candidaţii la alegerile prezidenţiale. Elena Udrea fost un membru în guvernul pe care l-am condus. Dintre toţi candidaţii pe care îi avem în acest moment o cunosc cel mai bine, ştiu că are experienţă administrativă. Proiectele pe care le-a realizat stau mărturie în acest sens. Ştiu că poate fi un adversar redutabil la adresa lui Victor Ponta şi această campanie are nevoie de un adversar redutabil la adresa lui Victor Ponta”, a afirmat Emil Boc.

Fostul premier a spus că ar putea fi implicat în campania electorală a liderului PMP, Elena Udrea, însă a precizat că este prea devreme pentru a da amănunte.

Întrebat de jurnalişti dacă România este pregătită pentru un preşedinte femeie, Boc a răspuns că este momentul ca oamenii să renunţe la clişee.

„De ce nu, orice drum începe cu primul pas, aşa a fost peste tot în lume. De ce în România să nu poată fi un preşedinte femeie. Trebuie să renunţăm la prejudecăţi şi la clişee. Trebuie să judecăm omul în funcţie de ceea ce a făcut şi în funcţie de proiectul pe care îl are”, a spus Boc.

În ceea ce priveşte proiectul privind migraţia primarilor, pe care Guvernul ar intenţiona să îl adopte joi, Boc a menţionat că este clară intenţia social-democraţilor de a atrage sprijin pentru campania electorală.

„Este o formă de atragere a primarilor din opoziţie la putere, prin ademenirea lor cu resurse financiare sau acces la resurse. Pentru că de fapt asta este miza acelei ordonanţe, de a putea duce cât mai mulţi primari la PSD în an de campanie electorală”, a afirmat Boc.

Proiectul l-ar avantaja pe primarul municipiului Cluj-Napoca, în cazul în care acesta ar dori să intre în PMP, însă Emil Boc a negat ferm că l-ar interesa să treacă la partidul Elenei Udrea.

El nu poate alege nici soluţia unei demisii din PDL fără a renunţa în acest fel la poziţia de primar al municipiului Cluj-Napoca, care are unul dintre cele mai mari oraşe ale României.

DailyBusiness
Ce mai poți să cumperi de 100 de lei în România anului 2025. Prețurile au crescut considerabil în ultimii ani
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
Gigi Becali, decizie radicală la FCSB: „Nu mai aduc asemenea jucători și nu e vorba despre discriminare”. Ce s-a întâmplat cu amenda de 20.000 de euro. Exclusiv
Capital.ro
De ce au fost anulate alegerile prezidențiale din 2024? Florin Călinescu: O lovitură de stat. Nicușor Dan a mințit în clar și olograf
Playtech.ro
Genuflexiuni sau genoflexiuni? Care este forma corectă, de fapt
Adevarul
Controversele din trecutul lui Fănel Bogos, patronul Vanbet anchetat de DNA: acuzații de mită, amenzi și un dosar de crimă nerezolvat
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre starea lui Horia Moculescu, la scurt timp după ce a ajuns pe secția ATI: „Problemele, din păcate, își spun cuvântul...”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Doliu în Familia Regală Britanică! A MURIT după ce a căzut de la o înălțime de 30 de metri
iamsport.ro
A jucat la echipa condusă de Nicu Ceaușescu și susține că familia dictatorială trafica o substanță interzisă de mare risc: ”Făceau asta, dar și vindeau evrei și germani!”
MediaFlux
Noua platformă informatică a CNAS. Anunț important pentru pacienți și medici
stirilekanald.ro
Scurgeri de gaze noaptea trecută, într-o zonă din centrul Capitalei! Conducta, fisurată: "Cantitate foarte mare de gaze, concentrația foarte mare"
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai