Uciderea în Ucraina a fotoreporterului rus, o „crimă barbară” comisă de forţele ucrainene, acuză Moscova

Moscova a calificat miercuri drept o 'crimă barbară' comisă de forţele ucrainene uciderea fotoreporterului rus Andrei Stenin în estul separatist al Ucrainei, cerând o anchetă minuţioasă şi pedepsirea celor vinovaţi.
Alina Costache
03 sept. 2014, 08:57
Uciderea în Ucraina a fotoreporterului rus, o

Uciderea în Ucraina a fotoreporterului rus este o „crimă barbară” comisă de forţele ucrainene, acuză Moscova.

Primele elemente de care dispun anchetatorii „arată că este vorba de un act comis de forţele ucrainene şi de membrii Gărzii naţionale care controlează teritoriul”, a denunţat Ministerul rus de Externe într-un comunicat, citat de AFP şi RIA Novosti.

Diplomaţia rusă cere în acelaşi comunicat ‘o anchetă minuţioasă şi imparţială’ şi ‘pedepsirea celor vinovaţi’ de moartea lui Andrei Stenin.

Anterior, agenţia de presă RIA Novosti, apropiată puterii, a anunţat moartea în Ucraina a fotoreporterului său Andrei Stenin, dat dispărut din data de 5 august.

‘Colegul nostru, fotograful Andrei Stenin, este mort. El nu a fost răpit. Stenin a fost ucis acum o lună în maşina cu care se deplasa pentru a îndeplini o misiune încredinţată de agenţie. Maşina a fost mitraliată, apoi arsă lângă Doneţk’, epicentrul luptelor din estul Ucrainei dintre forţele ucrainene şi separatiştii proruşi, a declarat directorul general al agenţiei, Dmitri Kiselev.

Purtătorul de cuvânt al Comitetului rus de anchetă, Vladimir Markin, a indicat la rândul său că Andrei Stenin a fost ucis în timpul unui atac lansat de armata ucraineană împotriva unui convoi de refugiaţi.

În vârstă de 33 ani, fotoreporterul Andrei Stenin se afla în Ucraina din data de 13 mai, el realizând numeroase reportaje la Kiev, dar şi în bastioane ale separatiştilor proruşi din estul Ucrainei, precum Lugansk, Doneţk, Mariupol.

Andrei Stenin este al patrulea jurnalist rus ucis în Ucraina, după ce trei ziarişti ai televiziunii publice ruse au fost ucişi în luna iunie în estul teritoriului ucrainean. Înaintea jurnaliştilor ruşi, la sfârşitul lunii mai, un fotograf italian a fost ucis la Slaviansk (est) împreună cu asistentul său rus.

DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
INNA și Alexandra Stan, mai mult dezbrăcate pe scenă, la Amsterdam! Publicul a fost în extaz! – GALERIE FOTO / VIDEO
Fanatik.ro
Ce a putut să găsească Piedone la un abator din Popești-Leordeni. Șeful ANPC a rămas fără cuvinte. ”Nu îmi vine să cred”
Capital.ro
Călin Georgescu, în fruntea României. Decizia care răstoarnă viitorul țării: E sigur!
Playtech.ro
Acte necesare leasing auto 2025. Cât este rata dacă vrei o maşină de 25.000 de euro
DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Adevarul
Trecutul mai puțin cunoscut al lui George Simion. „Era poreclit «balamuc». Un om alunecos, lipsit de scrupule”
wowbiz.ro
Dan Bordeianu, declarații neașteptate despre Adela Popescu, după 18 ani de la despărțire! Incredibil ce a recunoscut acum actorul: „Mie nu-mi plăcea deloc. Nu mă feresc, nu mă ascund”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Nenorocirea care a lovit din plin România. Copiii de 14 ani, cei mai afectați
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
O angajată a Universității din Varșovia a fost decapitată cu un topor de un tânăr
Cancan.ro
Surpriză URIAȘĂ: cine va câștiga alegerile din 18 mai? Primul sondaj pentru turul 2 dintre George Simion și Nicușor Dan
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut unul dintre cei mai mari actori. A strălucit pe scena Teatrului Național
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
Moartea șocantă a unui român în Italia. A alunecat în propria locuință și s-a tăiat la mână. Ce a urmat este incredibil
Accident rutier cu 20 de persoane în județul Tulcea. A fost activat Planul Roșu de intervenție
MediaFlux
Casa de Pensii pune poprire pe pensie. Se taie veniturile pentru 100.000 de pensionari
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Făgăduieli obligatorii pentru turul doi: ce-au uitat să promită Nicușor și Georgică înainte de marea finală