Ioan Oltean: Este EXCLUS ca ACL să aibă un alt candidat decât Iohannis la prezidenţiale

Vicepreşedintele PDL Ioan Oltean a declarat vineri, în cadrul unei conferinţe de presă susţinute la Bistriţa, că este exclus ca Alianţa Creştin Liberală (ACL) să aibă un alt candidat la alegerile prezidenţiale decât pe actualul lider liberal Klaus Iohannis.
Iulian Tudor
05 sept. 2014, 10:45
Ioan Oltean: Este EXCLUS ca ACL să aibă un alt candidat decât Iohannis la prezidenţiale

‘Este exclus. Alianţa are candidat, pe Klaus Iohannis. Orice fel de discuţie care se poartă în afara acestei realităţi sunt speculaţii şi dezinformări ale actualei puteri. Nu există niciun motiv, absolut niciunul, de nicio natură, pentru care alianţa să-şi schimbe candidatul. Klaus Iohannis este candidatul nostru şi este un candidat excelent. Tot ce se spune despre el sunt doar lucruri mincinoase şi făcute cu tendinţa de-al discredita, în stilul nostru caracteristic. Noi nu suntem sănătoşi dacă nu băgăm în aceeaşi oală toţi candidaţii. Este inadmisibil, dar aceştia suntem, nu ne putem muta de aici’, a afirmat Ioan Oltean, potrivit Agerpres.

Liderul PDL consideră că nici procesul cu Agenţia Naţională de Integritate nu poate schimba candidatura lui Iohannis, având în vedere că nu a fost stabilit vreun termen la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pentru recurs.

‘Nu are niciun proces în momentul acesta. Nu are niciun termen în momentul acesta. Este acel proces cu ANI, dar nu avem termene, nu avem nimic, câştig de cauză la instanţa de fond. O să vedem ce o să fie în continuare. Plecăm de la premisa că este nevinovat, instanţa de fond i-a dat câştig de cauză şi sperăm ca şi instanţa de recurs să aibă acelaşi punct de vedere. Deocamdată, nu există niciun motiv, de nicio natură, care să-l împiedice să candideze sau care să ne determine pe noi, cei care reprezentăm Alianţa, să nu susţinem această candidatură. Klaus Iohannis este şi va rămâne candidatul nostru pentru prezidenţiale’, a mai spus Ioan Oltean.

CITEŞTE ŞI ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014: Câte terenuri au pretendenţii la scaunul lui Băsescu. Independenţii fac legea

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Daniel Bîrligea, la Frosinone?! „Americanul negociază direct cu FCSB!”. Ce salariu-record îi pregătesc italienii golgheterului. Exclusiv
Capital.ro
Prime de pensionare de sute de mii de euro la ROMATSA. Un fost angajat a primit o sumă record
Playtech.ro
Cardurile educaționale de 500 de lei se acordă și în anul școlar 2026-2027. Cine poate primi ajutorul și până când se depun cererile
Adevarul
Mister la Moscova: un avion militar american a aterizat în Rusia. C-17 a venit de la Riga, iar Kremlinul spune că „nu știe nimic”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Klaus-Michael Kühne, miliardarul german cu o avere de 44 de miliarde de dolari, a încetat din viață la 89 de ani
iamsport.ro
Supercupa României nu se va mai disputa, iar fanii au izbucnit: ”Nu trebuiau să facă asta”
MediaFlux
Cât timp trebuie păstrate de fapt taloanele de pensie! Mulți seniori nu știu asta
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat