MRU: România putea aspira la portofoliul de comisar european pentru Justiţie

Senatorul Mihai Răzvan Ungureanu a declarat vineri, la Poiana Braşov, unde are loc reuniunea Ligii Aleşilor Locali ai ACL, că este nemulţumit de felul în care s-a negociat portofoliul de comisar european, opinând că România ar fi putut aspira la mai mult, chiar la portofoliul Justiţiei.
Romania TV
05 sept. 2014, 16:43
MRU: România putea aspira la portofoliul de comisar european pentru Justiţie

„Ceva nu a funcţionat aici şi pun sub semnul întrebării, pe de o parte, modul în care s-a negociat acest portofoliu, nu mă refer la persoană, ci la portofoliu. În al doilea rând, sunt convins că disputa continuă dintre preşedinte şi premier ne face un cumplit rău, inclusiv pe chestiunea aceasta, pentru că au fost două forţe politice reprezentative care au tras în direcţii opuse şi am ajuns într-o situaţie, în opinia mea, cel puţin penibilă. România putea aspira la mai mult (…) Se puteau obţine portofolii care să aibă o încărcătură politică semnificativă în cazul în care nu am fi obţinut un portofoliu care să însemne fonduri europene sau susţinere financiară consistentă, iar unul dintre portofoliile puternice la care puteam aspira este cel pe Justiţie. Şi cred că aveam toate motivele să cerem acel portofoliu, avem succese remarcabile în ce priveşte activitatea DNA, activitatea DIICOT, reforma în curs a sistemului de justiţie din România (…)”, a afirmat Ungureanu, liderul Forţei Civice.

În opinia sa, asumat de România, acest portofoliu ar fi fost proba suplimentară că ţara noastră ‘păşeşte bine’.

„Eu nu pun o vină, dar pun o întrebare – cum s-a negociat de s-a ajuns la un portofoliu care nu are încărcătura politică meritată de al şaptelea stat membru ca mărime în Uniunea Europeană”, a declarat Mihai Răzvan Ungureanu.

DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Cinci zodii care vor avea o vară ca în povești. L-au prins pe Dumnezeu de un picior
Capital.ro
Amendă 2.000 de lei pentru șoferii care spală mașina. Decizie direct de la primărie. Devine interzis
Playtech.ro
Acte necesare leasing auto 2025. Cât este rata dacă vrei o maşină de 25.000 de euro
DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Legea privind materialele pirotehnice, modificată. Sancțiuni de la 1 la 5 ani de închisoare
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Ei sunt polițiștii care au devenit speranța unei familii din Prahova! Cei doi au pornit girofarele și au eliberat traficul pentru un copil care trebuia să ajungă urgent la spital
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
George Simion e gata să-și dea demisia. Călin Georgescu îi ia locul: Toate scenariile sunt pe masă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Casa de Pensii pune poprire pe pensie. Se taie veniturile pentru 100.000 de pensionari
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Făgăduieli obligatorii pentru turul doi: ce-au uitat să promită Nicușor și Georgică înainte de marea finală