Volksbank România lansează 10 centre de business în ţară

Volksbank România vizează consolidarea segmentului corporate, urmărind să-şi dubleze cota de piaţă până în 2018, la 3%, prin deschiderea a 10 centre de business în ţară.
Romania TV
10 sept. 2014, 08:56
Volksbank România lansează 10 centre de business în ţară

Volksbank va avea centre de business corporate în Cluj, Timişoara, Oradea, Sibiu, Braşov, Ploieşti,  Constanţa, Iaşi şi două în Bucureşti.

Primul centru va fi inaugurat în luna septembrie, în Cluj, unde clienţii vor beneficia de consultanţă de specialitate şi servicii dedicate.

Lansarea celor 10 centre de business din ţară se va face în cadrul unor conferinţe regionale cu tema „România pe profit”, unde reprezentanţii Volksbank alături de oamenii de afaceri locali vor încerca să găsească soluţii pentru susţinerea companiilor româneşti.

“Noul Resort de Business dedicat persoanelor juridice urmăreşte să identifice soluţiile financiare cele mai potrivite pentru contextul macroeconomic actual. Prin dezvoltarea centrelor regionale, ne dorim să creştem gradul de accesibilitate al firmelor la produse specifice, să sprijinim dezvoltarea antreprenorilor şi capitalului românesc, dar şi consolidarea relaţiei de afaceri cu companiile ce aparţin unor grupuri de investitori străini ”, a declarat Bogdan Neacşu, noul Vicepreşedinte Volksbank al segmenului Clienţi Corporate şi IMM.

Volksbank vizează pentru acest an o creştere cu 20% a business-ului corporate şi urmăreşte să devină “Home bank” pentru o cincime din clienţi.

Banca avea la finalul anului trecut cu 12% mai multi clienţi corporate faţă de 2012, gestionând împrumuturi de aproximativ 507 milioane de euro în decembrie 2013, reprezentând 20% din portofoliu.

“Sectorul corporate şi IMM începe să se trezească din criză şi este foarte important să facilităm accesul la finanţare, care să le permită firmelor să continue să crească.  Anul 2014 are premise să fie anul relansării creditării pe acest segment, având în vedere scăderea succesivă a dobânzilor, până la minime istorice”, a mai spus Neacşu.

Pentru acest an, Volksbank a alocat fonduri de aproximativ 150 milioane de euro pentru finanţarea companiilor, în special IMM-uri, iar până în anul 2018, banca a bugetat active de 940 milioane de euro pentru acest segment.

DailyBusiness
Guvernul îi oferă lui Traian Băsescu un apartament în locul vilei de protocol, după ce și-a recâștigat drepturile de fost președinte
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Horoscop zilnic pentru vineri, 22 august. Leii află un adevăr dureros
Capital.ro
TAXĂ specială pentru gunoi. Primăria pregătește schimbarea pentru utilizatorii casnici și non-casnici: Pentru acoperirea costurilor serviciului
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă bei apă dintr-o sticlă de plastic lăsată în mașină la căldură, conform oamenilor de știință
Adevarul
„Trăim deja cel mai sumbru scenariu”. Predicția unui expert de la Cambridge despre întâlnirea Putin - Zelenski
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Georgianei
Evz.ro
Final neașteptat într-un trio conjugal celebru din România. A rămas prietenă cu amanta
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Cum ar fi putut fi salvată Georgiana, tânăra care a murit pe A1 alături de iubitul ei! Aceasta ar fi lăsat un mesaj cu subînțeles pe rețelele sociale
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al Georgianei, adolescenta de 14 ani care s-a aruncat în fața TIR-ului cu iubitul: 'Viața mea...' 😢
iamsport.ro
Revelația noului sezon din SuperLiga? ”E departe play-off-ul, dar nu sunt o surpriză rezultatele noastre. Suntem o echipă total schimbată”
MediaFlux
Armata pregătește un exercițiu de mobilizare și evaluare. Rezerviștii din București și Ilfov chemați la ordin
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Dacă îți apare asta pe piele, este unul dintre semnele de hi