Cazanciuc: Intervenim rapid dacă vor fi blocaje în urma deciziei CCR privind Legea „Big Brother”

Ministrul Justiţiei, Robert Cazanciuc, a declarat, joi, că se va interveni rapid dacă vor fi blocaje determinate de decizia de neconstituţionalitate în cazul Legii "Big Brother".
Iulian Tudor
11 sept. 2014, 10:35
Cazanciuc: Intervenim rapid dacă vor fi blocaje în urma deciziei CCR privind Legea

E o dificultate în momentul de faţă pentru procurori. Sper să nu fie cazul de blocaje. Dacă vor fi astfel de blocaje, cu siguranţă vom interveni rapid„, a afirmat ministrul Justiţiei, Robert Cazanciuc, potrivit Agerpres.

Referitor la solicitarea Parchetului General adresată Ministerului Justiţiei pentru modificarea art. 152 din Codul de procedură penală care face trimiterea la Legea ‘Big Brother’, declarată neconstituţională, ministrul a precizat că sunt mai multe propuneri primite.

Am primit de la Parchetul General mai multe propuneri de modificare. Noi avem constituit încă de dinainte de publicarea deciziei Curţii Constituţionale un colectiv de lucru cu mai multe instituţii implicate, pentru că nu sunt incidente doar pentru sistemul judiciar. Titularul acestui proiect este Ministerul Comunicaţiilor, împreună cu colegii de acolo avem constituit un grup de lucru. Încercăm să vedem soluţii normative să poată rămână în picioare după această decizie a Curţii. O să vedem în perioada următoare ce soluţii în mod concret o să putem găsi„, a susţinut el.

Cazanciuc a reamintit că, în prezent, în Camera Deputaţilor, există propuneri de modificare a Codului de procedură penală. „O să analizăm dacă un demers mai rapid va fi prin intermediul Guvernului sau printr-un amendament al proiectului aflat deja în Camera Deputaţilor„, a adăugat ministrul.

Curtea Constituţională a României a stabilit că organele judiciare şi cele cu atribuţii în domeniul siguranţei naţionale nu mai au acces şi nu mai pot utiliza datele obţinute şi stocate în baza Legii ‘Big Brother’, până la adoptarea de către Parlament a unui nou act normativ privind reţinerea datelor.

Recent, procurorul şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi, şi şeful SRI, George Maior, au afirmat că declararea legii privind reţinerea datelor ca fiind neconstituţională creează probleme în activitatea celor două instituţii.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
Neluțu Varga, întăriri pentru Mandorlini. A semnat pe 3 ani cu CFR Cluj. Exclusiv
Capital.ro
Anunț de la Casa Națională de Pensii Publice (CNPP). Ce se întâmplă cu pensiile în România
Playtech.ro
Diferenţa dintre creditul ipotecar şi cel imobiliar. Detaliul la care să fii atent
Adevarul
Cine pune în pericol siguranța energetică a României și face jocurile Rusiei. Economist: „Erați în echipă cu Călin Georgescu”
wowbiz.ro
Scene SFÂȘIETOARE la înmormântarea Elenei, femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Tânără de 19 ani l-a refuzat pe milionarul de 48 de ani
kanald.ro
INCENDIU în sectorul 6 din București! S-a emis RO-ALERT
Cancan.ro
Prima prognoză meteo Accuweather pentru iarna asta. Cum va fi vremea în București în decembrie 2025 și în ianuarie 2026
iamsport.ro
Ion Țiriac l-a văzut pe David Popovici când era copil și a rămas marcat de ceea ce a urmat: 'L-am cunoscut din întâmplare'
MediaFlux
Cât a ajuns să coste un detector de gaze. Prețul plătit de români pentru evitarea unor tragedii
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025