Traian Băsescu riscă 7 ani de închisoare dacă oferă informaţii despre un ofiţer acoperit

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, la începutul săptămânii, în timpul unei conferinţe de la Palatul Cotroceni, că unul dintre actualii candidaţi la alegerile prezidenţiale este ofiţer acoperit al unui serviciu secret. 
Romania TV
12 sept. 2014, 09:50
Traian Băsescu riscă 7 ani de închisoare dacă oferă informaţii despre un ofiţer acoperit

Declaraţia preşedintelui este dovada, dacă mai era necesar, că şeful statului încalcă legea oricând este nevoie pentru a înlătura adversarii din calea Elenei Udrea pentru alegerile din toamnă.

Monica Macovei a fost primul candidat care a ţinut o conferinţă de presă cu privire la informaţia lansată de preşedinte şi a declarat că nu a fost şi nici nu este ofiţer acoperit al vreunui serviciu de informaţii român sau străin. Fostul europarlamentar a punctat că „un ofiţer acoperit între candidaţi este un lucru grav şi un atentat la siguranţa naţională a României”.

Nici Klaus Iohannis, actualul candidat ACL la prezidenţiale, nu a rămas indiferent la declaraţia preşedintelui. Aflat într-o vizită la Drobeta Turnu Severin, el a precizat că nu se numără printre politicienii care deţin informaţii secrete, în afară de cele vehiculate în spaţiul public şi în formaţiunea politică pe care o conduce. Principalul candidat al dreptei la prezidenţiale a declarat că în momentul depunerii candidaturii va trece un singur lucru în CV: „Vreau să fiu preşedintele României”.

Ce prevede legea despre divulgarea unor astfel de informaţii, pe obiectiv.info 

DailyBusiness
Daniel David NU crede profesorii că vor boicota activitatea didactică! „Ce vor să facă?”
Spynews
Tily Niculae, cu ochii în lacrimi! Un singur mesaj, primit într-o perioadă delicată, a făcut-o să plângă | FOTO
Bzi.ro
Imagini rare cu fiul lui Mircea Badea și Carmen Brumă. Vlad, în vârstă de 11 ani, surprins în vacanța din Tenerife
Fanatik.ro
Cum a ajuns statul dator vândut pensionarilor speciali. Bolojan trebuie să găsească fonduri noi pentru beneficiarii pensiilor de serviciu
Capital.ro
Vasile Blaga a dezvăluit totul. Adevărul despre relația lui Traian Băsescu și Elena Udrea: Și-a dorit multe
Playtech.ro
Cum îți poți proteja copiii prin testament. Cele mai importante clauze pe care trebuie să le incluzi
Adevarul
Merită să cumperi vechime în muncă? Pensia socială este cu 268 de lei mai mare decât asigurarea retroactivă
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Profesorii amenință că vor porni o grevă generală! Continuă protestele în a doua zi de școală
Cancan.ro
Premierul Ilie Bolojan a făcut anunțul de care românii se temeau: Trebuie să creștem vârsta de pensionare
iamsport.ro
Ioan Varga, răspuns necruțător pentru Elena Udrea: ”Minte, a prostit o grămadă de lume! A încercat să mă șantajeze, va răspunde, a înșelat peste 200 de familii”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare! Anunț oficial
stirilekanald.ro
Edith, adolescenta din București dispărută de 7 zile, a fost găsită. Unde se afla fata de 14 ani
substantial.ro
Prunele, fructele miraculoase pentru sanatate. 5 beneficii mai putin stiute