Antonescu: Înfiinţarea comisiei privind candidatul-ofiţer sub acoperire e lipsită de obiect

Fostul preşedinte al PNL, Crin Antonescu, a declarat, la România TV, că nu vede rostul pentru care ar trebui înfiinţată comisia de anchetă privind afirmaţiile preşedintelui Băsescu legate de existenţa unui ofiţer sub acoperire printre candidaţii la alegerile prezidenţiale. Antonescu a apreciat că această comisie nu poate obţine informaţii relevante în această chestiune.
Filip Stan
16 sept. 2014, 17:22
Antonescu: Înfiinţarea comisiei privind candidatul-ofiţer sub acoperire e lipsită de obiect

Demersul de înfiinţare a unei comisii speciale este lipsit de obiect pentru că este imposibil de imaginat o discuţie fructuoasă, semnificativă. Ce face această comisie? Îl cheamă pe Traian Băsescu. Acesta nu în faţa comisiei va spune ceva, dacă are ceva de spus. Comisia îi cheamă pe candidaţi care vor soune că nu sunt ofiţeri acoperiţi sau poate va fi unul ce va spune că este ca să se dea rotund. Apoi comisia cheamă reprezentanţii serviciilor. Oamenii ăia, indiferent care-i realitatea, n-au decât un singur răspuns. Altfel nu doar încalcă realitatea instituţiei lor, dar mai intră şi sub incidenţa legii penale şi intră rău„, a argumentat Crin Antonescu.

Acesta a atras atenţia că o confirmare a aserţiunilor preşedintelui Traian Băsescu nu va face decât să pună serviciul despre care este vorba într-o situaţie cel puţin delicată. „S-a încălcat legea grav de către serviciul respectiv pentru că există interdicţia de a introduce ofiţeri sub acoperire printre magistraţi, în mediul politic. Dacă domnul preşedinte are ştiinţă despre o astfel de situaţie este de datoria domniei sale să o clarifice şi să o rezolve„, a mai spus Crin Antonescu.

Traian Băsescu ar putea fi chemat la audieri în Parlament în scandalul ofiţerului sub acoperire care vrea să candideze la alegerile prezidenţiale din toamnă, informează România TV. Reprezentanţii PDL şi PNL au depus, marţi, cererea privind înfiinţarea unei comisii parlamentare de anchetă şi solicită invitarea şefului statului la comisie pentru a explica declaraţia privind existenţa unui fost ofiţer acoperit între prezidenţiabili.

Alianţa Creştin-Liberală a depus, marţi, cererea privind înfiinţarea unei comisii de anchetă la nivelul Camerei Deputaţilor referitoare la afirmaţiile preşedintelui Traian Băsescu privind existenţa unui ofiţer acoperit printre candidaţii la prezidenţiale.

„Am înregistrat astăzi (n.r. marţi) cererea noastră adresată Biroului Permanent al Camerei Deputaţilor privind constituirea unei comisii parlamentare de anchetă la nivelul Camerei Deputaţilor pentru a lămuri această informaţie lansată în spaţiul public de preşedintele Traian Băsescu cum că unul dintre candidaţi la cea mai înaltă funcţie în stat este ofiţer acoperit”, a anunţat liderul deputaţilor PDL, Tinel Gheorghe, într-o conferinţă de presă comună cu liderul deputaţilor PNL, George Scutaru.

Democrat-liberalul a arătat că această cerere are la bază Constituţia şi Regulamentul Camerei Deputaţilor şi este semnată de 109 deputaţi PNL şi PDL. Gheorghe a precizat că ACL solicită invitarea preşedintelui Traian Băsescu, a candidaţilor şi a reprezentanţilor serviciilor de informaţii la această comisie.

Sperăm ca, în zece, 12 zile sau maximum 14 zile şi cu sprijinul dlui preşedinte Traian Băsescu pe care îl solicităm să dea curs invitaţiei acestei comisii, să lămurim acest aspect foarte, foarte important pentru curăţenia şi pentru ca această campanie electorală să nu fie umbrită sau ştirbită de acuzaţii care nu pot fi probate. Sperăm ca toţi candidaţii înscrişi în cursă să răspundă solicitărilor comisiei şi mai ales pentru că nu vrem să planeze nicio suspiciune asupra serviciilor de informaţii credem că şi ele au interesul să lămurească această problemă. Sub nicio formă intenţia noastră nu este de a arunca vreo umbră asupra activităţii acestui serviciu, dar aspectul, problematica ridicată de preşedintele Traian Băsescu este foarte importantă şi foarte gravă şi nu poate fi lăsată nelămurită”, a precizat liderul deputaţilor PDL.

Potrivit acestuia, în noua structură vor fi propuşi să facă parte membri ai comisiilor parlamentare pentru controlul activităţii serviciilor speciale pentru a nu exista discuţii cu privire la calitatea de a beneficia de informaţii strict secrete.

Liderul deputaţilor democrat-liberali a făcut apel la PSD să susţină înfiinţarea acestei comisii de anchetă: „PSD, dacă nu are nimic de ascuns, dacă Victor Ponta nu este cel spre care se îndreaptă afirmaţiile preşedintelui, să susţină prin grupul parlamentar pe care îl are în Cameră această iniţiativă a noastră.”

George Scutaru a precizat că cel mai probabil solicitarea ACL va fi discutată miercuri în Biroul Permanent al Camerei Deputaţilor.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat săptămâna trecută că înainte de a-şi depune candidaturile cei care candidează la Preşedinţie ar trebui să menţioneze în CV dacă au fost sau nu ofiţeri acoperiţi, arătând că ştie că printre aceştia există oameni care ar avea astfel de lucruri de ascuns.

„Candidaţii au timp înainte de a-şi depune candidaturile să spună public, să-şi completeze CV-ul, dacă au fost cumva ofiţeri acoperiţi sau nu”, a spus şeful statului la B1 TV.

DailyBusiness
Adolescenții români care învață să fie responsabili și se angajează pe timpul verii. Ce vor să-și cumpere cu banii câștigați
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, devastatoare la Paris! A făcut furori cu rochia aleasă – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Planta care atrage norocul la bani și prosperitatea. Unde e bine să așezi în casă arborele banilor ca să te bucuri de energie pozitivă și fertilitate
Capital.ro
Decizie pentru numerar. Cetățenii nu mai pot accesa conturile. Nu mai pot retrage cash: Oamenii sunt la mâna lor...
Playtech.ro
Anunţul momentului despre vremea în august! Va fi o lună cum nu am mai avut de ani de zile, spun meteorologii
DailyBusiness
Lene pe bani publici: bugetarii din România, codașii Europei la productivitate, arată un STUDIU al Uniunii Europene
Adevarul
Gestul devenit viral al unui agent de pază de la Beach, please!: „Definiția umanității”
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Încă un val de caniculă anunțat de ANM. Cât de rău va fi săptămâna viitoare
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
kanald.ro
Tragedie în Timiș! Un bărbat de 55 de ani a murit electrocutat, în timp ce încerca să repare liniile de electricitate: „Nu era un începător”
Cancan.ro
BREAKING | O jucătoare de tenis a fost împușcată mortal de propriul tată. Avea doar 25 de ani
Playsport.ro
Bolojan schimbă harta României. Comasarea primăriilor din țară și reducerea...
Capital.ro
Noua TAXĂ care se pregătește în România. Proprietățile vor fi suprataxate. Românii care vor contribui mai mult la stat.
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
stirilekanald.ro
VIDEO Primul caz de malarie luat din România. Pacientul, internat la Spitalul Victor Babeș
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Pensionarii care vor plăti 2.430 de lei pe an. Calcul exclusiv de la Casa de Pensii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Planta care alungă căpușele din curte. Ce ar trebui să ai neapărat în grădină ca să scapi de musafirii nepoftiți