VILĂ DE PROTOCOL pentru Traian Băsescu. Unde va sta preşedintele după încheierea mandatului. Reacţia lui Ponta

Preşedintele Traian Băsescu are dreptul, după încheierea madatului, la o vilă de protocol, conform legii. Într-un răspuns la o solicitare România TV, Administraţia Prezidenţială precizează că Traian Băsescu nu s-a hotărât dacă va cere o locuinţă de la stat după ce nu va mai fi preşedinte.
Filip Stan
29 sept. 2014, 14:14
VILĂ DE PROTOCOL pentru Traian Băsescu. Unde va sta preşedintele după încheierea mandatului. Reacţia lui Ponta

Până în prezent, preşedintele României, domnul Traian Băsescu, nu a înaintat nicio cerere şi nici nu s-a decis, în vederea atribuirii unei locuinţe de protocol, cu destinaţie de reşedinţă (…) Atribuirea unei locuinţe anume se face de către Regia Autonomă Administraţia Patrimoniului Protocolului de Stat (RA-APPS) şi cu avizul Secretariatului General al Guvernului (…) Astfel, preşedintele României, domnul Traian Băsescu, nu a luat şi nici nu poate lua în considerare atribuirea unei locuinţe anume„, se arată în adresa Administraţiei Prezidenţiale.

Premierul Victor Ponta afirmă că preşedintele Traian Băsescu va trebui să înainteze o cerere „transparentă” Regiei Autonome – Administraţia Patrimoniului Protocolului de Stat (RAAPPS) în numele său sau cu „ce alte nume mai are” dacă va dori să se retragă, la finalul mandatului, la vila de la Snagov.

„Din câte ştiu nu există o cerere în acest sens. Dacă va exista, ştiţi că aceasta va trebui să fie transparentă. Poate s-a întâmplat ceva în ultimele zile cât am fost eu în America, dar nu ştiu să existe nicio cerere. Domnul preşedinte Băsescu trebuie să facă o cerere, cu numele: Băsescu Traian sau ce alte nume mai are. O fi şi el sub acoperire, că ştiu că îi plac jocurile astea absolut neserioase când eşti preşedinte. Ideea este că, atunci când se va face o cerere, RAAPPS cu siguranţă va da publicităţii, că nu sunt lucruri secrete„, a spus premierul, chestionat fiind cu privire la lucrările de renovare a vilei de la Snagov, transmite Agerpres.

Potrivit România TV, Traian Băsescu ar putea primi de la RA-APPS, în cazul în care se va hotărî să nu se mute înapoi în casa din strada Mihăileanu, una dintre vilele Regiei de lângă lacul Snagov. Cele două vile au ieşire la lac şi o pădure cu o suprafaţă de 35.000 m².

Legea 406/2001 le acordă foştilor şefi ai statului român, fie că au fost preşedinţi sau monarhi, o serie de drepturi menite să le asigure o bătrâneţe liniştită şi prosperă. Numai că aceste drepturi nu se mai acordă în cazul în care preşedintele este demis prin referendum sau primeşte o condamnare penală definitivă.

Articolul 2 al Legii 406/2001 prevede care sunt aceste privilegii pe care un fost preşedinte le primeşte: folosinţa gratuită a unei locuinţe de protocol, cu destinaţia de reşedinţă, care cuprinde şi un spaţiu cu destinaţia de cabinet de lucru, încadrat cu un post de consilier şi un post de secretar; o indemnizaţie lunară în cuantum egal cu 75% din indemnizaţia acordată Preşedintelui României în exerciţiu; pază şi protecţie, precum şi folosinţa gratuită a unui autoturism, asigurate permanent de Serviciul de Protecţie şi Pază, potrivit reglementărilor în vigoare.

Indemnizaţia de fost preşedinte se acordă, indiferent dacă beneficiarul obţine venituri din salariu sau pensie. Aceste drepturi nu se transmit succesorilor în caz de deces, urmaşii fiind obligaţi să părăsească locuinţa primită de la stat în termen de 60 de zile de la moartea fostului preşedinte.

În cazul în care este demis prin referendum, preşedintele nu mai beneficiază de aceste drepturi. Articolul 1, alineatul 3 al legii, stabileşte: „Nu beneficiază de prevederile prezentei legi persoana căreia i-a încetat calitatea de şef al statului român ca urmare a săvârşirii unei infracţiuni pentru care a fost condamnată definitiv sau ca urmare a demiterii din funcţie prin referendum.”

DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Ce să pui peste răsadurile de cartofi dacă vrei să ai o recoltă bogată. Trucul folosit de grădinarii cu experiență
Capital.ro
România a pierdut cea mai iubită actriță. Românii au adorat-o. Era inteligentă, fermecătoare
Playtech.ro
Zonele preferate de căpușe în curte și grădină. Cum le identifici și le elimini
DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Adevarul
PSD e împărțit în două tabere. Cine vrea guvernare cu Simion şi cine e de partea lui Nicușor Dan SURSE
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Ne va fi frică să mai aprindem lumina! Facturile sar în aer
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Cum prevenim mușcăturile de căpușe. Numărul persoanelor ajunse la spital a crescut față de anii anteriori
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Avertisment pentru cei care țin banii pe card. NU veți mai putea retrage cash. Trebuie să aveți obligatoriu numerar în casă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Moscova, atacată de Ucraina în ziua în care președintele Chinei îl vizitează pe Putin. Atacuri cu dronă și la Kiev
Poșta Română a început distribuirea pensiilor recalculate: Câți bani urmează să primească retroactiv pensionarii
MediaFlux
Statul nu mai are bani pentru toți: Pensiile și salariile, primele pe listă la plată
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică