Traian Băsescu, a treia suspendare. Ce PRIVILEGII ar pierde preşedintele în cazul în care ar fi DEMIS

Călin Popescu Tăriceanu a început demersurile pentru suspendarea lui Traian Băsescu. Legea 406/2001 le acordă foştilor şefi ai statului român, fie că au fost preşedinţi sau monarhi, o serie de drepturi menite să le asigure o bătrâneţe liniştită şi prosperă. Numai că aceste drepturi nu se mai acordă în cazul în care preşedintele este demis prin referendum sau primeşte o condamnare penală definitivă. Astfel, dacă a treia suspendare va fi votată în Parlament şi finalizată prin demitere la referendum, Traian Băsescu va pierde locuinţa de la stat şi indemnizaţia specială.
Filip Stan
09 sept. 2014, 06:18
Traian Băsescu, a treia suspendare. Ce PRIVILEGII ar pierde preşedintele în cazul în care ar fi DEMIS

După încheierea mandatului de la Cotroceni, Traian Băsescu are dreptul, prin lege, la o serie de privilegii, în calitate de fost şef al statului.

Articolul 2 al Legii 406/2001 prevede care sunt aceste privilegii pe care un fost preşedinte le primeşte: folosinţa gratuită a unei locuinţe de protocol, cu destinaţia de reşedinţă, care cuprinde şi un spaţiu cu destinaţia de cabinet de lucru, încadrat cu un post de consilier şi un post de secretar; o indemnizaţie lunară în cuantum egal cu 75% din indemnizaţia acordată Preşedintelui României în exerciţiu; pază şi protecţie, precum şi folosinţa gratuită a unui autoturism, asigurate permanent de Serviciul de Protecţie şi Pază, potrivit reglementărilor în vigoare.

Indemnizaţia de fost preşedinte se acordă, indiferent dacă beneficiarul obţine venituri din salariu sau pensie. Aceste drepturi nu se transmit succesorilor în caz de deces, urmaşii fiind obligaţi să părăsească locuinţa primită de la stat în termen de 60 de zile de la moartea fostului preşedinte.

În cazul în care este demis prin referendum, preşedintele nu mai beneficiază de aceste drepturi.

Articolul 1, alineatul 3 al legii, stabileşte: „Nu beneficiază de prevederile prezentei legi persoana căreia i-a încetat calitatea de şef al statului român ca urmare a săvârşirii unei infracţiuni pentru care a fost condamnată definitiv sau ca urmare a demiterii din funcţie prin referendum.

A TREIA SUSPENDARE a lui Băsescu, demarată în Parlament. CEREREA propusă de Tăriceanu. Capetele de acuzare

După cum prevede legea, chiar dacă scapă de demitere, Traian Băsescu nu poate fi sigur de aceste drepturi, întrucât este şi „titularul” unor dosare penale deschise de procurori care nu pot fi finalizate decât după expirarea mandatului său.

PROPUNERI PRIVIND DREPTURILE FOŞTILOR ŞEFI DE STAT

În 2011, în contextul austerităţii bugetare promovate de guvernul Boc, în mintea deputatului Octavian Bot a încolţit ideea ca şi preşedintele Băsescu să intre în categoria bugetarilor afectaţi de tăieri, astfel că a iniţiat un proiect de lege prin care indemnizaţia era redusă de la 75% la 25% din indemnizaţia preşedintelui în exerciţiu, iar locuinţa de serviciu nu mai era acordată. Cum proiectul i-ar fi afectat şi pe Ion Iliescu şi Emil Constantinescu, proiectul nu a întrunit nici susţinerea puterii, nici a opoziţiei.

Liviu Dragnea: Sunt un suporter al suspendării lui Băsescu. Dar trebuie o abordare raţională şi pragmatică

Oarecum paradoxal, Victor Ponta este susţinător al creşterii drepturilor acordate foştilor preşedinţi. „Sunt absolut convins – nu vreau sa fie interpretat greşit, ca un semn de parti-pris pentru cineva care a fost sau vreun semn de simpatie pentru cineva care este acum preşedinte al României – cred că foştii preşedinţi ai României trebuie să fie senatori de drept„, a declarat Ponta, în iunie 2014, precizând ulterior că pentru asta este nevoie de modificarea Constituţiei.

Drepturile de care ar fi beneficiat Traian Băsescu după finalizarea mandatului au devenit subiect de dezbatere publică şi odată cu suspendarea sa din vara anului 2012.

Atunci premierul Victor Ponta a susţinut vila Dante a fost renovată cu cheltuieli de 1.000.000 euro fiind astfel pregătită pentru ca Traian Băsescu să se mute acolo după încheierea mandatului. Preşedintele a negat acuzaţiile, dar scandalul a fost subiect de campanie pentru referendumul de demitere a sa.

DailyBusiness
Pensii 2025. Cu cât vor scădea pensiile de peste 3000 de lei, de la 1 august, după taxarea CASS
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Irina Columbeanu a spus tot despre iubitul francez! „Sunt deschisă!“
Fanatik.ro
Beach, Please! 2025 live online. Aici poți să vezi marele festival fără bilet
Capital.ro
Elena Udrea, răzbunată?! Ce se întâmpla, de fapt, după gratii. Abia acum se află adevărul
Playtech.ro
Anunț oficial de la PPC România. Cât vor plăti clienții acum pentru energia electrică
DailyBusiness
Gigi Becali, afectat de măsurile de austeritate anunțate de Guvernul Bolojan. Ce pensie va avea de la 1 august
Adevarul
Puterea lui Xi, în scădere. De ce lipsește liderul chinez de la summit-ul BRICS? Criza tăcută din spatele zidurilor de la Beijing
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Nu consumați pe caniculă. Alimente și băuturi periculoase
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut a fost găsit mort în burta unui piton de 8,5 metri, în Indonezia
Cancan.ro
Ce se întâmplă cu puii ursoaicei care a ucis un italian pe Transfăgărășan. MMAP, anunț de ULTIMĂ ORĂ!
Playsport.ro
Document oficial: noile măsuri de austeritate care vor intra în vigoare. Cum sunt afectați pensionarii și salariații și...
Capital.ro
Cutremur în Rusia, țara a intrat în doliu. A fost găsit MORT, împușcat în mașină. S-a întâmplat chiar acum
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
Infern după inundațiile din Texas: crește bilanțul la 82 de morți. Mai multe fete din tabăra de vară, încă dispărute
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Ursula von der Leyen, la un pas să fie demisă de un europarlamentar român. E votul final
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Satul care a devenit „capitala trandafirilor” din România