Hong Kong: Violenţele de stradă continuă. Protestatarii nu cedează

Violenţele de stradă continuau sâmbătă dimineaţă la Hong Kong, după o noapte în care grupuri proguvernamentale au distrus adăposturile protestatarilor care cer, printre altele, vot universal direct şi o mai mare descentralizare a regiunii autonome faţă de administraţia centrală de la Beijing, relatează DPA şi Kyodo.
Iulian Tudor
04 oct. 2014, 10:02
Hong Kong: Violenţele de stradă continuă. Protestatarii nu cedează

Ciocnirile au avut loc în cartierul Mong Kok din Kowloon, situat în partea continentală a Hong Kong-ului.
”Dorim doar să discutăm cu guvernul politica sa în domeniul democraţiei în perspectiva alegerilor din 2017, dar acum poliţia cooperează cu gangsterii”, a spus Benny Tai, unul dintre liderii mişcării prodemocraţie Occupy Central. El a subliniat că atacurile contra manifestanţilor au fost comise de membri ai unor grupări de criminalitate organizată incitaţi de poliţie.

Poliţia a anunţat că a arestat 19 persoane în urma confruntărilor din cursul nopţii din Mong Kok. Opt bărbaţi dintre cei arestaţi sunt cunoscuţi ca aparţinând unor grupări infracţionale.

Organizaţia Amnesty International a condamnat ineficienţa poliţiei în a asigura protecţia demonstranţilor prodemocraţie din Hong Kong.

Citeşte şi Proteste la Hong Kong: Liderii protestatarilor au stabilit termenul limită pentru satisfacerea cererilor VIDEO

În urma violenţelor de vineri noaptea, liderii studenţilor protestatari au anunţat că orice plan de negociere cu autorităţile a fost suspendat. ”Dacă un guvern pe de o parte discută cu tine, iar pe de altă parte te atacă, atunci unde este sinceritatea? Aceasta este poziţia administraţiei Leung sau numai a lui?”, a spus Chan Kin-man, unul dintre liderii principalei coaliţii a manifestanţilor, Occupy Central.

Miercuri, liderii studenţilor din Hong Kong au ameninţat cu intensificarea acţiunilor şi invadarea birourilor guvernamentale dacă şeful executivului local, Leung Chun-ying, nu demisionează.

Citeşte şi Şocant: Oamenii săraci trăiesc în cuşti la Hong Kong

Şeful executivului din Hong Kong a cerut mişcării prodemocraţie Occupy Central să pună capăt ‘imediat’ manifestaţiilor. Beijingul a anunţat în august că viitorul şef al executivului local va fi ales tot prin sufragiu universal în 2017, dar că doar doi sau trei candidaţi selecţionaţi de un comitet vor fi abilitaţi să se prezinte la scrutin.

DailyBusiness
Cât a ajuns să coste o franzelă albă după majorarea TVA-ului. Șeful ROMPAN anunță noi scumpiri: ”Prețul pâinii va mai crește. Avem impozite mai mari de plătit”
Spynews
Insula Iubirii. George Jaguarul, dezvăluiri din viața personală. Ispita, vânată de femei înainte să participe la emisiune: "Miere pentru albine"
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Horoscop Camelia Pătrășcanu luna august. Venus intră în Rac. Noroc din plin și reușite mari pentru multe dintre zodii până pe 15 august
Capital.ro
Elena Udrea revine. Cu ce bărbat a fost surprinsă. Gestul său a surprins pe toată lumea (FOTO)
Playtech.ro
Moneda veche care se dă cu 22.000 de lei. Are un detaliu special, priveşte-o cu atenţie înainte de a o pune la vânzare
Adevarul
Secretele înfiorătoare ale primilor europeni. Dovezile arheologice cutremurătoare care atestă o practică greu de conceput astăzi
wowbiz.ro
Anunț oficial! Cât vor fi bursele elevilor în anul școlar 2025-2026. Ministrul Educației a explicat care sunt criteriile de acordare: „Meritul trebuie să fie merit”
Evz.ro
Wizz Air, pas înapoi în fața clienților români. Modificări importante în politica de abonamente
Prosport.ro
FOTO. „Asta e artă”. Vedeta a renunțat complet la haine de ziua ei
kanald.ro
Incendiu de proporții pe Autostrada Soarelui! Restricții de circulație! Ce trebuie să știe șoferii
Cancan.ro
Ea este tânăra de 28 de ani găsită fără suflare în cadă, într-un apartament din Iași. Raluca a fost înmormântată în rochie de mireasă 😢
Capital.ro
A murit o legendă a teatrului. A fost un vizionar. Drum lin, maestre!
StirileBZI
Pensionarii pot pleca la tratamente! Noi serii de bilete disponibile pentru minivacanța de Sfânta Maria
stirilekanald.ro
Rezultatul necropsiei Sînzianei Lovin, medicul militar găsit fără viață în propria casă de fiica sa de 19 ani! Descoperirea cutremurătoare a medicilor legiști
Ilie Bolojan a vorbit cu primarii despre scăderea cheltuielilor: „Statul român nu mai are capacitatea financiară să susţină în continuare cheltuielile actuale cu administraţia publică”