Incident violent la DNA. Un bărbat a distrus uşa de la intrarea în sediul instituţiei VIDEO

Un bărbat în vârstă de 35 de ani a spart cu pumnul geamul de la intrarea în sediul Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA), nemulţumit că nu a fost primit de procurorii anticorupţie pentru a depune o plângere. Direcţia Naţională Anticorupţie a depus plângere penală faţă de bărbatul care spart geamul.
Romania TV
08 oct. 2014, 09:08
Incident violent la DNA. Un bărbat a distrus uşa de la intrarea în sediul instituţiei VIDEO

Bărbatul a mers miercuri la DNA pentru a depune o plângere. Nervos că nu a putut să depună  plângerea, bărbatul a ieşit din sediul instituţiei şi a lovit cu pumnul în geamul uşii de la ieşire, acesta fiind spart. Bărbatul s-a rănit la mâna stângă, cea cu care a lovit geamul. La sediul DNA s-a deplasat şi o ambulanţă pentru a acorda îngrijiri medicale bărbatului, acesta fiind rănit la mână.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Direcţiei Generale a Jandarmeriei Române, Irina Drăgan, jandarmii care asigură paza DNA l-au reţinut pe bărbat şi i-au întocmit actele premergătoare începererii urmăririi penale pentru infracţiunea de distrugere, care se pedepseşte cu închisoarea de la o lună la trei ani sau cu amendă. Bărbatul este din Buzău şi va fi dus la o secţie de poliţie pentru audieri. 

Potrivit unui comunicat al DNA, plângerea faţă de Ion Cristinel Grigore pentru comiterea infracţiunii de distrugere a fost înaintată Secţiei 3 Poliţie Bucureşti.

„În zilele de 13 şi 29 august, Ion Cristinel Grigore s-a prezentat în audienţă la Compartimentul Registratură, Grefă, Arhivă şi Relaţii cu publicul, relatând aspecte care pun îndoială capacitatea de discernământ a persoanei respective (‘are o cameră video implantată în ochi, are introdus în braţul drept un microcip, iar asistente şi medici au încercat să-l tortureze şi asasineze în Penitenciarul Giurgiu’)”, arată DNA.

Sursa citată subliniază că, anterior, el a depus o sesizare având un conţinut similar şi că, la 22 iulie, petentului i s-a comunicat un răspuns prin care a fost înştiinţat asupra competenţei DNA, fiind invitat să formuleze plângere sau denunţ dacă are cunoştinţă de săvârşirea unor fapte de corupţie.

„La data de 8 octombrie, aceeaşi persoană s-a prezentat din nou la sediul DNA, dar, după ce a intrat la procurorul de serviciu, Ion Cristinel Grigore a refuzat să comunice cu acesta. Ulterior, la ieşirea din sediul instituţiei a spart geamul uşii de acces”, se mai precizează în comunicat.

DailyBusiness
Plățile neautorizate de 10 miliarde de euro prin PayPal zguduie băncile europene
Spynews
Cum se simte fiul Larisei Udilă, după ce a fost operat. Milan a fost supus unei intervenții chirurgicale la doar patru ani
Bzi.ro
Dana Săvuică a ajuns pe masa de operație! „Recuperarea implică edem, echimoze și sensibilitate!”
Fanatik.ro
Massimo Moratti, președintele de legendă al lui Inter Milano, a ajuns la terapie intensivă!
Capital.ro
Elena Udrea, din nou cea mai fericită. Se poate citi iubirea direct pe chipul ei. Totul e filmat (FOTO)
Playtech.ro
Cât câștigă o cameristă la hotel în Spania. Salariul e atât de mic încât sindicatele cer schimbarea legii
Adevarul
De ce avem farmacii la fiecare colț de stradă? România, pacientul anxios cu geanta plină de pastile
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Cod roşu în agricultură. Anunţ de la Comisia Europeană pentru România
Prosport.ro
FOTO. Asta e ultima fiță cu Bănel Nicoliță. S-a desfătat cu vin și cu o brunetă
kanald.ro
Preț carburanți joi, 28 august 2025: S-a scumpit prețul unui litru de benzină! Cu cât se vinde
Cancan.ro
Fostul ministru al Agriculturii, Petre Daea, divorţează la 76 de ani, după ce și-a bătut soția și a amenințat-o: 'Îți mut dinții, te rup în două!'
iamsport.ro
Vrea să plece ”cât mai repede și cu orice preț” de la FCSB! Jucătorul s-a săturat de criticile lui Gigi Becali
MediaFlux
Cosmeticele care vor fi interzise în magazine de la 1 septembrie. Ce substanță periculoasă conțin
stirilekanald.ro
Costi, soția lui și un alt cuplu, morți în urma unui accident rutier, în Germania. Noua mașină i-a devenit sicriu românului și familiei lui
Imagini dramatice în Mamaia. Un turist, salvat de la înec în ultima clipă