MAE, avertizări de călătorie în două ţări asiatice

MAE îi avertizează pe români să evite Japonia şi India din cauza condiţiilor meteo nefavorabile. 
Filip Stan
11 oct. 2014, 21:05
MAE, avertizări de călătorie în două ţări asiatice

Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care se află sau călătoresc pe teritoriul Indiei cu privire la riscul producerii unor fenomene meteo extreme în această perioadă, caracterizate prin furtuni ciclonice foarte severe.

Aceste fenomene meteo pot afecta statul Andhra Pradesh, unde se pot înregistra furtuni violente.

Sunt anticipate inundaţii în statul Orissa, existând riscul de a fi afectate sistemele de electricitate şi telecomunicaţii.

În vederea evitării unei situaţii nedorite, se recomandă adoptarea unei conduite preventive şi manifestarea unei atenţii sporite în timpul călătoriei în acest stat.

Totodată, având în vedere cele prezentate, Ministerul Afacerilor Externe recomandă cetăţenilor români ca, înainte de a călători în India, indiferent de zona în care urmează să se deplaseze, să urmărească evoluţia fenomenelor meteo pe site-urile de specialitate, adaugă MAE într-un Comunicat remis AGERPRES.

Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care se află sau călătoresc pe teritoriul Japoniei cu privire la taifunul Vongfong, care a provocat deja rănirea unor persoane, precum şi pagube materiale. 

În perioada imediat următoare este posibilă declanşarea unor noi furtuni puternice, existând riscul ca rafalele de vânt să lovească coasta insulei Kiushu. 

În vederea evitării unei situaţii nedorite, se recomandă adoptarea unei conduite preventive şi manifestarea unei atenţii sporite în timpul călătoriei în acest stat. Totodată, având în vedere cele prezentate, Ministerul Afacerilor Externe recomandă cetăţenilor români ca, înainte de a călători în Japonia, indiferent de zona în care urmează să se deplaseze, să urmărească evoluţia fenomenelor meteo pe site-urile de specialitate, adaugă MAE într-un Comunicat remis AGERPRES

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
Cum a fost descrisă soția lui Cristi Chivu de presa din Italia. Surpriza e mare de tot
Capital.ro
Călin Georgescu, premier. Anunț venit din partea AUR. Perișor Peiu a confirmat decizia
Playtech.ro
Localitatea din România unde salariile au explodat în ultimii ani. Tot mai mulți tineri se mută aici
Adevarul
Orașul din România desemnat „Destinația Anului 2026” și lider la turism urban: ierarhie surpriză în clasament
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marin Andrei, fostul portar care a scris istorie pentru Steaua, Dinamo și Rapid!
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluare clubului”
MediaFlux
Nicușor Dan, decizie privind consultările cu partidele pentru nominalizarea premierului: Nu va exista un anunț luni seară sau marți dimineață VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi