VICTOR PONTA poate candida la Preşedinţia României. CCR a respins sesizarea pe tema ofiţerului acoperit

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Victor Ponta rămâne în cursa pentru Cotroceni. CCR a respins, vineri, sesizarea lui Gheorghe Funar privind candidatura lui Victor Ponta, în urma declaraţiilor lui Traian Băsescu potrivit cărora liderul PSD ar fi fost ofiţer acoperit SIE.
Ionela Marcu
17 oct. 2014, 12:23
VICTOR PONTA poate candida la Preşedinţia României. CCR a respins sesizarea pe tema ofiţerului acoperit

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. CCR a discutat sesizarea depusă de Gheorghe Funar privind încălcarea Constituţiei de către premierul Victor Ponta în care solicita verificarea legalităţii candidaturii acestuia, dar şi citarea preşedintelui Traian Băsescu ca martor.

În ziua de 17 octombrie 2014, Plenul Curţii Constituţionale, învestit în temeiul art.146 lit.f) din Constituţia României şi al art.38 din Legea nr.47/1992 privind organizarea şi funcţionarea Curţii Constituţionale, a luat în dezbatere contestaţia privind legalitatea candidaturii domnului Victor Viorel Ponta la alegerile pentru Președintele României din anul 2014, contestație formulată de domnul Gheorghe Funar.

În urma deliberărilor, Curtea Constituţională, cu majoritate de voturi, a respins contestaţia formulată de domnul Gheorghe Funar privind legalitatea candidaturii domnului Victor Viorel Ponta la alegerile pentru Președintele României din anul 2014.

Hotărârea este definitivă şi se comunică Biroului Electoral Central.

Argumentaţiile reţinute în motivarea soluţiei pronunţate de Plenul Curţii Constituţionale vor fi prezentate în cuprinsul hotărârii, care se va publica în Monitorul Oficial al României, Partea I”, precizează CCR, într-un comunicat de presă.

Gheorghe Funar a înaintat sesizarea la CCR în cursul zilei de joi, explicând că face acest demers ca urmare a declaraţiilor şefului statului din data de 13 octombrie, când acesta a susţinut că premierul Victor Ponta ‘a fost sau este şi în prezent ofiţer acoperit al Serviciului de Informaţii Externe’.

‘Formulez această sesizare cu privire la încălcarea prevederilor art. 40 al. 3 din Constituţia României de către contracandidatul meu la funcţia de Preşedinte al României, Victor-Viorel Ponta, (…) având în vedere incompatibilitatea privind exercitarea unei funcţii politice şi deţinerea statutului de cadru militar (ofiţer sub acoperire) care este prevăzută de legislaţia în vigoare’, precizează Gheorghe Funar în sesizarea înaintată CCR.

CCR judecă cazul OFIŢERULUI ACOPERIT. Gheorghe Funar a depus o sesizare privind candidatura lui Victor Ponta

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Augustin Zegrean a declarat, vineri dimineţa, că CCR poate stabili ca un candidat să nu mai candideze, spunând că „altfel de ce s-ar face contestaţiile la noi”

Întrebat dacă se mai poate bloca acum o candidatură, Zegrean a spus: „Nu ştiu dacă la ora asta se mai poate, dar în principiu e posibil, d-aia vin la noi”.

Candidatura lui Victor Ponta, la CCR. Augustin Zegrean: În principiu e posibil să BLOCĂM orice candidatură

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. „După lege, noi trebuie sa asigurăm buna asigurare a desfăşurării alegerilor pe tot teritoriul ţării. Avem competenţe multe, avem competenţe majore în problema alegerilor prezideţinale. Nu vine omul cu contestaţii la noi doar ca să se afle în treabă. Dacă nu am putea noi să soluţionam, s-ar duce la judecătorie să judece. Avem competenţe aproape nelimitate în domeniul acesta”, a conchis Zegrean.

 

DailyBusiness
O nouă campanie de propagandă a Moscovei în România: „Rusia nu este dușmanul meu”. Mesajul a ajuns și în alte țări europene
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum poți să vezi, totuși, la TV meciul Aberdeen – FCSB. Acesta este postul de televiziune străin care transmite partida
Capital.ro
Călin Georgescu revine. Funcția publică pe care o poate obține. Are cale liberă
Playtech.ro
Traseul montan spectaculos din Maramureș pe care poți merge și cu copiii. Sfaturi pentru turiștii care pornesc în drumeție
Adevarul
„Trăim deja cel mai sumbru scenariu”. Predicția unui expert de la Cambridge despre întâlnirea Putin - Zelenski
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Giorgianei
Evz.ro
Vedetă din Franța, moartă în urma unei provocări extreme
Prosport.ro
FOTO. Controversata Marina, renumită pentru imaginile ei cel puțin îndrăznețe, a fost prinsă! A primit pedeapsă de 4 ani
kanald.ro
Prognoza meteo pentru joi, 21 august 2025: Meteorologii ANM au emis un cod galben de caniculă în 11 județe din România și municipiul București
Cancan.ro
Mesajul de ADIO al tânărului care s-a sinucis pe A1! Mama lui a cedat...
iamsport.ro
Bombă! Dan Șucu, afaceri la suprapreț prin programul PNRR. Patronul Rapidului a încasat o sumă uriașă
MediaFlux
Burse elevi 2025 – 2026. Ce venit se ia în considerare pentru stabilirea calculului
stirilekanald.ro
Mihai și-a dat ultima suflare sub ochii soției sale, în timp ce încerca să salveze de la înec un bărbat. Femeia a văzut totul: „Omul acela l-a tras de picior și l-a băgat la fundul apei”
Răsturnare de situație în cazul tinerilor morți pe A1: „Nu a vrut să moară, dar cică a forțat-o iubitul”