Zborul MH17: Moscova cere Berlinului să facă PUBLICE INFORMAŢIILE despre avionul malaezian doborât

Agenţia federală rusă de transport aerian Rosaviaţia a solicitat serviciilor secrete germane (BND) să facă publice informaţiile care, în opinia BND, demonstrează implicarea insurgenţilor proruşi în doborârea avionului aparţinând companiei Malaysia Airlines, cu 298 de pasageri la bord, în estul Ucrainei.
Iulian Tudor
21 oct. 2014, 08:36
Zborul MH17: Moscova cere Berlinului să facă PUBLICE INFORMAŢIILE despre avionul malaezian doborât

Serviciul german de informaţii (BND) a anunţat la 19 octombrie că avionul de tip Boeing 777 a fost doborât cu o rachetă sol-aer Buk, sustrasă de separatişti proruşi de la armata ucraineană.

‘Nimeni nu cunoaşte probele furnizate de serviciul german de informaţii. Noi am cerut încă de la început ca orice persoană care cunoaşte fapte sau circumstanţe obiective să comunice aceste informaţii comisiei de anchetă olandeze. Partea rusă a făcut deja aceasta. Am prezentat deja comisiei de anchetă toate documentele de care am dispus’, a declarat luni directorul agenţiei Aleksandr Neradko, într-un interviu pentru postul de televiziune Rossia-24, citat de Ria Novosti.

Citeşte şi Răsturnare de situaţie: Cum a fost doborât avionul cu 298 de pasageri din Ucraina

‘Se impune să nu se adere cu uşurinţă la ipoteza propusă de Republica Federală Germană, ci să se ceară ca serviciile de informaţii germane să facă publice informaţiile secrete care demonstrează vinovăţia uneia sau alteia dintre părţi’, a declarat şeful Rosaviaţia.

Potrivit expertului militar rus Igor Korotcenko, serviciile secrete germane nu dispun de toate informaţiile, spre deosebire de omologii lor americani, care ‘ştiu foarte bine că avionul a fost doborât de armata ucraineană’, potrivit Ria Novosti. De aceea, Washingtonul nu a publicat nicio fotografie reală sau alte dovezi care să confirme implicarea insurgenţilor proruşi în această tragedie, consideră acelaşi expert.

Citeşte şi Descoperire ŞOCANTĂ în avionul MH17: Un pasager purta o MASCĂ de OXIGEN pe faţă

Zborul MH17, pe ruta Amsterdam – Kuala Lumpur, s-a prăbuşit la 17 iulie în regiunea Doneţk, într-o zonă de conflict între armata ucraineană şi rebelii proruşi: 298 de persoane, între care 85 de copii, au pierit în această catastrofă aeriană.

La 10 septembrie, Olanda, însărcinată cu ancheta, a dat publicităţii un raport preliminar asupra cauzelor catastrofei. Experţii au confirmat că aeronava s-a dezintegrat în zbor în urma unor ‘prejudicii structurale provocate de impactul exterior cu un număr mare de proiectile cu ‘energie mare”.Cu toate acestea, nu a fost specificată originea acestor proiectile.

DailyBusiness
Cât a ajuns să coste o franzelă albă după majorarea TVA-ului. Șeful ROMPAN anunță noi scumpiri: ”Prețul pâinii va mai crește. Avem impozite mai mari de plătit”
Spynews
Insula Iubirii. George Jaguarul, dezvăluiri din viața personală. Ispita, vânată de femei înainte să participe la emisiune: "Miere pentru albine"
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Primar din România, atacat de fostul edil al localității pe care o conduce: „Mi-e scârbă când te văd”. Video
Capital.ro
Doliu în televiziune. S-a stins cel mai cunoscut actor. Generații întregi l-au iubit și l-au urmărit
Playtech.ro
Ce religie are Ion Iliescu și cum a răspuns la întrebarea „Credeți în Dumnezeu?”. Răspunsul care l-a costat milioane de voturi
Adevarul
Lebensborn, iadul mamelor din Germania nazistă. Scriitoare: „Era o fabrică de carne umană“
wowbiz.ro
Anunț oficial! Cât vor fi bursele elevilor în anul școlar 2025-2026. Ministrul Educației a explicat care sunt criteriile de acordare: „Meritul trebuie să fie merit”
Evz.ro
Crima care a înfiorat România. Profesorul ucis, învățătorul închis. Finalul, ca-n filme
Prosport.ro
FOTO. „Asta e artă”. Vedeta a renunțat complet la haine de ziua ei
kanald.ro
Cutremur în această după-amiază, în România! În ce zonă s-a produs seismul și ce magnitudine a înregistrat
Cancan.ro
Noemi și Bogdan au cedat când și-au văzut micuții fără viață! Primele imagini de la priveghi
Capital.ro
Umilință cruntă pentru Călin Georgescu. Mihai Bendeac îl face praf: În ce grad poate să își bată joc de analfabeții funcțional
StirileBZI
Veste bună pentru pensionari! Cine nu plătește CASS, chiar dacă are pensie de peste 3.000 de lei
stirilekanald.ro
El este Dragoș, tânărul de 19 ani ucis de un șofer beat, în Galați. Era pe motocicletă, într-o coloană de mașini, când a fost lovit mortal de un autoturism
Ilie Bolojan a vorbit cu primarii despre scăderea cheltuielilor: „Statul român nu mai are capacitatea financiară să susţină în continuare cheltuielile actuale cu administraţia publică”