Pace cu TIRURI de ARTILERIE în Doneţk

Tiruri de artilerie violente s-au reluat marţi dimineaţă în zona aeroportului din Doneţk, fief al separatiştilor proruşi din estul Ucrainei, unde oamenii se tem că va lua sfârşit armistiţiul fragil, în urma anunţului făcut de Kiev privind revizuirea angajamentelor de pace, relatează France Presse, citată de Agerpres.
Filip Stan
04 nov. 2014, 11:04
Pace cu TIRURI de ARTILERIE în Doneţk

‘Tiruri violente de artilerie au început de la 06h30 dimineaţa. În timpul nopţii s-a tras cu intermitenţe. Este infernal’, a declarat agenţiei franceze de presă Tatiana Viktorovna, care trăieşte la câteva sute de metri de aeroport, epicentrul luptelor între rebeli şi armata ucraineană de mai multe luni, în pofida unei fragile încetări a focului instaurate cu două luni în urmă.

După ce preşedintele ucrainean Petro Poroşenko a anunţat luni că autorităţile de la Kiev îşi vor revizui angajamentele de pace, a doua zi după alegerile separatiste de duminică, mulţi la Doneţk cred că vorbele lui ar putea însemna sfârşitul armistiţiului, care a permis o scădere a intensităţii luptelor în cea mai mare parte a zonelor afectate de ostilităţi, potrivit Agerpres.

‘Poroşenko a declarat că va schimba politica. Este clar că luptele se vor relua’, spune un rezident din Doneţk, Ivan Sergheevici.

Citeşte şi Moscova îi cere Kievului să PUNĂ CAPĂT OFENSIVEI militare din estul Ucrainei

Şase luni după începerea conflictului, care a costat mai mult de 4.000 de vieţi, autoproclamatele republici Doneţk şi Lugansk şi-au ales duminică ‘preşedinţii’ şi ‘parlamentele’.

Recunoscute de Moscova, alegerile au fost condamnate cu fermitate de Occident şi Kiev, acesta din urmă denunţându-le ca pe o ‘încălcare grosieră’ a procesului de pace.

Consiliul ucrainean pentru Securitatea Naţională şi Apărare, prezidat de şeful statului, urmează să se reunească marţi, la 15h00 GMT, la Kiev, pentru a decide măsurile de retorsiune pe care guvernul central le va lua în acest context.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ce reacție a avut Adrian Mutu după ce a auzit că mulți români cred că era mai bine pe vremea lui Nicolae Ceaușescu
Capital.ro
Se schimbă ora în România. Când se dau ceasurile înainte, de la 3:00 la 4:00. Lucrurile bizare și amuzante despre modificarea orei
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Coșmarul unui cuplu care a plătit 6,5 milioane de euro pentru casa visurilor și a abandonat-o după doar o lună: „Au fost lăsate numeroase capcane”
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a mâncat cina altcuiva. S-a sufocat și nu a mai putut fi salvat
iamsport.ro
Radu Naum: ”Eram ironic când am spus că e visul meu să fac un interviu cu David Popovici”
MediaFlux
Motivul pentru care Denisa Coțolan nu își va boteza copilul. Băiatul lui Iancu Sterp nu va fi creștinat prea curând
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj