INFORMEAZĂ-TE. Cinci greşeli de frumuseţe ce trebuie evitate

Pentru a-ţi păstra frumuseţea este bine de ştiut că nu trebuie să-ţi exfoliezi tenul prea des, să te speli în fiecare zi pe cap, să-ţi usuci părul întotdeauna cu foehnul, să ţii cure de slăbire drastice sau să faci sport fără îndrumarea unui antrenor.
Romania TV
27 feb. 2012, 20:24
INFORMEAZĂ-TE. Cinci greşeli de frumuseţe ce trebuie evitate

Femeile au impresia că dacă îţi exfoliază tenul des obţin şi cele mai bune rezultate. Acest lucru nu este adevărat. Dacă îţi exfoliezi tenul prea des, îl poţi sensibiliza puternic. Ar fi de preferat să nu te exfoliezi mai des de o dată la două zile şi să o faci întotdeauna seara.

De asemenea, nu este bine să te speli prea des pe cap. Dacă te şamponezi zilnic faci mult rău părului. Specialiştii spun că şamponul este abraziv şi usucă părul şi scalpul.

Dacă v-aţi obişnuit să folosiţi foehnul ori de câte ori vă spălaţi pe cap, ar fi indicat să renunţati din când în când la el. Doamnele care îşi usucă întotdeauna părul cu foehnul fac o mare greşeală. Deşi este rapidă uscarea şi dă volum părului, aceasta tehnică strică părul.

Specialiştii spun că nu este bine să ţii cure de slăbire drastice sau să faci sport fără îndrumarea unui antrenor. Anumite sporturi sunt foarte dăunătoare pentru genunchi, iar alte sporturi făcute greşit pot dăuna coloanei vertebrale.

Citeşte mai multe pe noifetele.ro.

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Trucul pe care să-l aplici pe WhatsApp. Așa vei afla locația unui contact fără ca acesta să știe măcar
Capital.ro
Marele actor pe care l-a pierdut România. A fost o emblemă a țării
Playtech.ro
Fenomen periculos provocat de valul de caniculă care lovește România. Duminică se atinge un prag critic – avertisment pentru toți românii
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Forțele ucrainene au publicat imagini cu sistemul antiaerian „Raven” în acțiune
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Rugăciunile puternice care se rostesc pe 6 iulie. Sfântul Sisoe cel Mare te scapă de necazuri
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Accident naval în Tulcea, pe brațul Sulina! Cinci persoane au ajuns la spital, după ce o barcă a intrat în mal
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan taie pensiile speciale: Vor fi ATACATE! A făcut anunțul bombă în urmă cu puțin timp
Playsport.ro
Unde sunt radarele fixe din România, detaliul esențial oferit de Poliția Română. Aici se...
Capital.ro
Lovitură imensă pentru Elena Udrea! Autoritățile au luat decizia deja
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
O fetiță de 9 ani a îndurat șase ore de chin până când a murit. Propria mamă a lăsat-o în mașină, în soare, cât ea era la muncă
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Case vândute cu 10.000 de euro aproape de București! Oferta momentului
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Când dispare omul din om: psihopatia colectivă și fascinația pentru liderii fără milă