Consilier în Ministerul Economiei: Liberalizarea preţului la gaze nu ar creşte puternic tarifele

Liberalizarea preţului la gaze, cerută de FMI şi Comisia Europeană, nu ar avea ca efect creşterea puternică a tarifelor, la nivelul celor de import, întrucât în România puterea de cumpărare este redusă, a declarat miercuri Dumitru Chisăliţă, consilier în Ministerul Economiei.
Romania TV
29 feb. 2012, 13:50
Consilier în Ministerul Economiei: Liberalizarea preţului la gaze nu ar creşte puternic tarifele

„Dacă mâine vom liberaliza preţul gazelor, nu va ajunge la nivelul preţului de import pentru că puterea de cumpărare este mică”, a afirmat Chisăliţă, fost director general al Romgaz.

Preţurile plătite de populaţie sunt reglementate de Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei, din considerente de protecţie socială. Comisia Europeană şi Fondul Monetar Internaţional au cerut Guvernului să liberalizeze preţurile, pentru a le aduce la nivelul din blocul comunitar.

Gazele importate sunt aproape de trei ori mai scumpe faţă de cele extrase în România.

Comisia Europeană a trimis luni României avize motivate privind încălcarea directivelor Uniunii Europene referitoare la liberalizarea pieţelor energiei eletrice şi gazelor naturale, şi ar putea transfera cauzele Curţii de Justiţie a Uniunii Europene dacă nu primeşte un răspuns în termen de două luni.

Chisăliţă a adăugat că preţul trebuie determinat de cerere şi ofertă, nu să fie fixat, cu protejarea categoriilor vulnerabile de consumatori.

„Poziţia mea este să dezvoltăm un mecanism pentru a ajunge la un preţ real al pieţei, care să fie subvenţionat pentru anumite categorii sociale sau să se găsească alte metode. Preţul trebuie să fie dat de piaţă. De asemenea, nu cred că treuie sprijinit niciun consumator prin subvenţionare a produsului ca atare”, a adăugat el.

Un document guvernamental obţinut şi prezentat, luni, de MEDIAFAX relevă că un număr de 7-7,2 milioane de consumatori casnici, reprezentând 83-86% din total, ar putea plăti de anul viitor preţuri mai mari la energie şi gaze, odată cu începerea liberalizării tarifelor, în timp ce doar 14%-17% ar urma să primească spijin de la stat, însă tariful social va fi eliminat treptat.

Prrocesul de liberalizare a preţului la gaze va începe anul viitor.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
”Mi s-a spus că aș mai avea 2-3 ani de trăit”. Mărturii cutremurătoare ale unei campioane europene care a aflat că are cancer la doar 33 de ani
Capital.ro
Undă verde pentru tranzacția anului. Pavăl Holding poate prelua Carrefour România
Playtech.ro
Tranzacția anului în retail: frații Pavăl cumpără Carrefour România. Ce înseamnă pentru clienți preluarea supermarketurilor
Adevarul
„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
A numit ”singura echipă care îi poate pune probleme Spaniei” la CM 2026: ”Ascultați ce vă spun!”
MediaFlux
PAPARAZZI Mirel Rădoi a lăsat fotbalul pentru un meci de padel cu fiul său și doi jucători de la Universitatea Craiova! După partidă, discuțiile au continuat acasă la antrenor FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?