Erdogan: Bărbaţii şi femeile nu pot ocupa aceleaşi tipuri de slujbe

Femeile şi bărbaţii nu pot ocupa aceleaşi tipuri de slujbe, deoarece este împotriva legilor naturii, a declarat luni preşedintele islamo-conservator al Turciei, Recep Tayyip Erdogan, transmit DPA şi AFP.
Alina Costache
25 nov. 2014, 08:04
Erdogan: Bărbaţii şi femeile nu pot ocupa aceleaşi tipuri de slujbe

Recep Tayyip Erdogan, preşedintele islamo-conservator al Turciei, a declarat că femeile şi bărbaţii nu pot ocupa aceleaşi tipuri de slujbe, deoarece este împotriva legilor naturii.

„Nu poţi pune o mamă care alăptează pe o poziţie egală, cu aceleaşi aşteptări, cu un bărbat care nu are astfel de responsabilităţi”, a afirmat Erdogan în cadrul unei conferinţe privind femeile şi justiţia.

El a mai susţinut că ‘prioritatea’ femeilor ar trebui să fie naşterea de copii, adăugând că acesta este modul islamic corect de viaţă. „Religia noastră (islamul) a trasat un loc pentru femei (în societate): naşterea copiilor”, a subliniat şeful statului.

„Nu poţi pune femeile să ocupe aceleaşi slujbe ca bărbaţii, cum au făcut fostele regimuri comuniste. Să-i dăm o lopată şi să o punem să muncească? Nu poţi face asta. Este împotriva structurii ei delicate”, a afirmat Erdogan.

„Unele persoane înţeleg acest lucru, altele nu. Nu puteţi explica asta feministelor, deoarece ele nici măcar nu acceptă ideea de a fi mamă”, a adăugat el.

Preşedintele, care a spus că egalitatea între sexe pe piaţa forţei de muncă este ‘împotriva legilor naturii’, a mai fost criticat anterior pentru că a spus că fiecare familie din Turcia ar trebui să aibă cel puţin trei copii, ca parte a eforturilor de a promova mai multe valori conservatoare.

În vârstă de 60 de ani, Erogan a făcut parte din Partidul Justiţie şi Dezvoltare (AKP), cu rădăcini islamice, din care a demisionat pentru a deveni preşedinte în august, un post, teoretic, non-partizan. El a fost premier din partea AKP timp de 11 ani, iar în prezent păstrează legături puternice cu această formaţiune.

Rata de participare a femeilor pe piaţa muncii din Turcia este relativ scăzută, de doar 29%, conform Băncii Mondiale, comparativ cu 54% în Germania şi 57% în SUA.

Femeile din Turcia suferă în mod special din cauza violenţei domestice. În 2013, 214 femei au fost omorâte de partenerii lor în Turcia, conform portalului independent de ştiri Bianet.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Cadoul primit de Leo Messi de la cea mai bogată familie din India. Valorează peste 1 milion de dolari
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Legea chiriașului fără contract. Ce drepturi ai dacă nu ai încheiat un contract
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ei sunt Diana și George, cei doi soți care și-au pierdut viața în Bacău, după un impact violent dintre două mașini. Tânăra de 27 de ani era însărcinată
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet