Avalanşă culturală în inima Alpilor. Vacanţa perfectă în Tirol, în sunetul muzicii

Pe lângă peisajul montan impresionant şi staţiunile de schi pregătitite până la cel mai mic detaliu în aşteptarea turiştilor, Tirolul îşi entuziasmează vizitatorii cu o gamă largă de evenimente culturale.
Romania TV
28 nov. 2014, 20:08
Avalanşă culturală în inima Alpilor. Vacanţa perfectă în Tirol, în sunetul muzicii

Pe parcursul întregului an, în Tirol au loc numeroase evenimente culturale renumite la nivel internaţional. Toate acestea, fie că este vorba de companii de dans renumite, formaţii sau scriitori aduc în Tirol un fler internaţional.

Amatorii de spectacole hibernale se bucură din 2012 de Festivalul de iarnă din Erl, însă majoritatea evenimentelor artistice sunt programate vara, când pajiştile alpilor sunt scăldate de razele soarelui şi gâdilate de acordurile muzicii.

Astfel, în fiecare vară se întâlnesc la Festivalul „Strigăt la Stumm” artişti din regiune, însă şi actori şi pictori, pentru a vrăji împreună oamenii, a-i stimula şi, poate, pentru a-i incita. Programul de spectacole de teatru şi muzică este foarte divers şi atractiv. De asemenea, din 1999 în Tirol se cântă swing şi jazz cu numeroase formaţii, care aduc aici fascinanta muzică a New Orleansului, oraş partener cu Innsbruck.

Shopping fără griji în Tirol, Austria: Unde se găsesc cele mai bune oferte 

„Festivalul Viselor”, festival de artă tradiţională, încântă vizitatorii din luna august cu un program divers de muzică, şansonete, cabaret şi momente umoristice. În cele două locaţii în care se desfăşoară evenimentul, Dogana des Congress Innsbruck şi Café des Artistes, se crează o minunată atmosferă de varieté. „Festivalul Viselor” vrăjeşte adulţii şi copiii deopotrivă, cu momente surprinzătoare, acrobaţii şi mult umor.

Nici iubitorii de teatru nu vor fi dezamăgiţi. Olala, din Lienz, în Tirolul de Est este unul din cele mai mari festivaluri de teatru stradal la sud de crestele Alpilor. Peste 30 de trupe din întreaga lume, acrobaţi, comedianţi și mici artişti transformă în ultima săptămână din iulie oraşul din Dolomiţi într-o scenă colorată, plină de poezie și umor.

Între numeroasele muzee din Tirol, amintim Muzeul Cristalelor Swarovski din Wattens, Alpinarium din Galtür sau Tiroler Landesmuseum Ferdinandeum.

Mai multe informaţii şi oferte de vacanţă gasiţi aici: www.visittirol.ro.

DailyBusiness
Guvernul anunță vouchere pentru plata facturii la electricitate pentru românii cu venituri mici. 4,5 milioane de persoane vizate
Spynews
Povestea cuplului londonez care a renunțat la carierele de succes din Marea Britanie pentru a locui pe Riviera Franceză. De ce au luat această decizie
Bzi.ro
Irina Columbeanu, dispusă să se angajeze în România! Ce a determinat-o să ia această decizie
Fanatik.ro
Horia Ivanovici – Dumitru Dragomir, schimb de replici incendiar după dezmățul de la Beach, Please: „Selly, tu dormi bine? Doar bani, bani, bani, n-ai și tu niciun pic de moralitate?” / „Derbedei! Trebuie arestați!”
Capital.ro
UE schimbă regulile. România trebuie să verifice vârsta pe internet. NU toți românii vor mai avea acces
Playtech.ro
Orașul din România care a fost capitala a trei țări. Locul era cunoscut drept „Orașul de Aur”
DailyBusiness
Andreea Bostănică a primit un cadou de lux de 300.000 de euro. Influenceriţa are doar 20 de ani FOTO
Adevarul
Cine este Iulia Sviridenko, propusă de Zelenski pentru funcția de premier. Cariera discretă a unei tehnocrate cu influență în cercul prezidențial
wowbiz.ro
Alertă maximă! A revenit CIUMA! Primul deces înregistrat în ultimii 18 ani! Autoritățile sunt ÎNGROZITE
Spynews
Geanina Ilieș, dezvăluiri din culisele interviului cu Jennifer Lopez! Ce subiecte a abordat prezentatoarea în discuția cu artista
Spynews
Polițiștii au descins la casa uneia dintre fostele iubite a lui Emil Gânj, bărbatul care ar fi ucis-o pe Anda. Când l-a văzut ultima dată. Femeia se teme pentru viața ei
Evz.ro
Românii n-au avut noroc. Majorarea TVA putea fi evitată
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Gabriela Ruse a renunțat la inhibiții şi a postat imagini cu ea în costum de baie din vacanță
kanald.ro
Accidentul aviatic din India ar fi fost provocat intenționat de pilot. Acesta ar fi suferit după moartea mamei sale
Cancan.ro
Pilotul Air India ar fi prăbușit intenționat aeronava cu 260 de pasageri la bord. Care este motivul descoperit abia acum
Playsport.ro
Zăcământul uitat care transforma România într-o superputere. Poate salva Europa de criza...
Capital.ro
Doliu în televiziune. S-a stins cel mai iubit și celebru prezentator: Am fost uniți în jurul lui
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prințesa Kate Middleton a purtat, la câțiva metri de Simona Halep, o bijuterie primită cadou de la Prințul William acum 11 ani
stirilekanald.ro
„Inima mea nu acceptă cât te-ai chinuit pe un pat de spital” Familia tânărului ucis de un luptător K1 își strigă durerea și cere să se facă dreptate
Horoscop zilnic pentru toate zodiile – 13 iulie 2025. O zi de duminică plină de surprize
MediaFlux
O nouă lovitură pentru șoferi! Amenzi de 607 lei pentru viteză prea mică
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cea mai îngustă mașină din lume are lățime de doar 50 cm. A fost proiectată de un mecanic din Italia