Peugeot, reotrogradată la „junk” de Moody’s

Moody’s a retrogradat joi ratingul PSA Peugeot Citroen, al doilea mare producător auto din Europa, de la "Baa3" la nivelul "Ba1" din categoria "junk", nerecomandată pentru investiţii, iar perspectiva este negativă, din cauza înrăutăţirii situaţiei financiare a grupului, transmite Bloomberg.
Romania TV
01 mart. 2012, 16:04
Peugeot, reotrogradată la

Acţiunile Peugeot, care a anunţat miercuri o alianţă strategică cu General Motors, au scăzut cu până la 7,7%.

„Rezultatele Peugeot din 2011 au fost cu mult sub aşteptările Moody’s”, a declarat Falk Frey, analist la agenţia de evaluare financiară, adăugând că retrogradarea include şi dificultăţile companiei de a-şi îmbunătăţi situaţia financiară pe termen scurt şi mediu, după problemele de anul trecut.

Divizia auto a Peugeot a consemnat în al doilea semestru al anului trecut pierderi de 497 milioane euro. Pe ansamblul anului trecut, profitul net al Peugeot a scăzut cu 48%, la 588 milioane de euro.

Peugeot a anunţat în februarie un plan de vânzare de active şi amânarea unor investiţii, în condiţiile dublării datoriilor în semestrul al doilea din 2011, la 3,4 miliarde de euro.

Un purtător de cuvânt al Peugeot, Jean-Baptiste Mounier, a declarat că decizia Moody’s este rezultatul evalurării profitabilităţii grupului şi nu are legătură cu acordul de miercuri cu General Motors.

GM şi Peugeot au anunţat miercuri o alianţă prin care grupul american va cumpăra 7% din acţiunile constructorului francez, urmând să participe şi la o emisiune de drepturi a acestuia de 1 miliard de euro, în vederea obţinerii unor economii anuale de 2 miliarde de dolari.

DailyBusiness
Daniel David NU crede profesorii că vor boicota activitatea didactică! „Ce vor să facă?”
Spynews
Vremea se schimbă radical în aproape jumătate de țară. Furtuni violente lovesc România | HARTA
Bzi.ro
Imagini rare cu fiul lui Mircea Badea și Carmen Brumă. Vlad, în vârstă de 11 ani, surprins în vacanța din Tenerife
Fanatik.ro
Ultima lovitură a lui CFR Cluj pe final de mercato! Și-a adus portar dorit și de Gigi Becali. Exclusiv
Capital.ro
Vasile Blaga a dezvăluit totul. Adevărul despre relația lui Traian Băsescu și Elena Udrea: Și-a dorit multe
Playtech.ro
Cu câți bani rămâne în mână un pensionar din Germania dacă pensia brută e 1.800 de euro. Cât reține statul
Adevarul
Merită să cumperi vechime în muncă? Pensia socială este cu 268 de lei mai mare decât asigurarea retroactivă
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Profesorii amenință că vor porni o grevă generală! Continuă protestele în a doua zi de școală
Cancan.ro
Premierul Ilie Bolojan a făcut anunțul de care românii se temeau: Trebuie să creștem vârsta de pensionare
iamsport.ro
Ioan Varga, răspuns necruțător pentru Elena Udrea: ”Minte, a prostit o grămadă de lume! A încercat să mă șantajeze, va răspunde, a înșelat peste 200 de familii”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare! Anunț oficial
stirilekanald.ro
Edith, adolescenta din București dispărută de 7 zile, a fost găsită. Unde se afla fata de 14 ani
substantial.ro
Cum schimbă gamificarea experiențele digitale