FENOMEN NEOBIŞNUIT în România. În mare parte din ţară, SOARELE nu s-a mai văzut de 25 de ZILE

Record în România. În Muntenia, Moldova şi bună parte din Dobrogea, soarele nu s-a mai văzut de 25 de zile, potrivit România TV.
Alina Costache
05 dec. 2014, 08:35
FENOMEN NEOBIŞNUIT în România. În mare parte din ţară, SOARELE nu s-a mai văzut de 25 de ZILE

Practic, ultima zi însorită în Muntenia, Moldova şi bună parte din Dobrogea a fost în jurul datei de 10 noiembrie, iar această perioadă în care norii au acoperit în permanenţă cerul este cea mai lungă din ultimii 31 de ani.

Citeşte şi PROGNOZA METEO. Vreme la EXTREME la sfârşit de săptămână. Vezi unde vor fi 12 grade

În aceste zone ale ţării, soarele nu va apărea nici în următoarele zile şi sunt anunţate ploi. Singurii care se vor bucura de vreme frumoasă şi temperaturi mai mari cu circa 5 grade decât ar fi normal la această dată sunt cei din centrul şi vestul ţării.

Pe lângă vremea rece, lipsa soarelui are efecte şi asupra sănătăţii noastre. Soarele ne furnizează cea mai mare cantitate de vitamina D, iar cei mai afectaţi de lipsa acesteia sunt copiii în creştere, gravidele, mamele care alăptează şi bătrânii. Totodată, suntem mai predispuşi oboselii şi depresiei, spun medicii.

Citeşte şi PROGNOZA METEO: Cum va fi vremea de Crăciun

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Andreea Marin, despre cum și-a dat seama că suferă de depresie. Vedeta a făcut terapie
Fanatik.ro
Cristi Chivu i-a răspuns lui Diego Simeone: „Nu mă simt inferior”. De la ce mare antrenor din Europa se inspiră românul
Capital.ro
Călin Georgescu se poate întoarce în forță. Greșeala care-l poate aduce iar la vârf: Nu fac decât să-l crească!
Playtech.ro
6 lucruri pe care să nu le faci niciodată când împodobești bradul de Crăciun
Adevarul
Trump: „Suntem foarte aproape de un acord cu Ucraina”. Mesaj optimist de la Casa Albă privind finalizarea planului de pace
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Momentul în care plafonul dintre parter și etajul 1 se prăbușește, în urma deflagrației de la blocul din Buftea. Ce se întâmplă cu victimele
iamsport.ro
A plecat de la PRO TV, s-a făcut pompier și a fost primul om care a intrat în ”iadul” de la Colectiv: ”Scria «Mami» pe telefon în timp ce suna”
MediaFlux
Taxa care aruncă totul în aer. Scumpiri masive la mâncare din ianuarie
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Cum facem diferența între stres, burnout și sindromul de oboseală cronică