Scandal în faţa instanţei la procesul lui Nicuşor Constantinescu

Nicuşor Constantinescu a fost adus, vineri, în faţa judecătorilor de la Curtea de Apel Contanţa. "Mă simt oribil, ca într-un sicriu", a strigat Nicuşor Constantinescu, la intrarea în sediul Curţii de Apel. Fostul şef al Consiliului Judeţean Constanţa a făcut circ şi în sală, în faţa judecătorilor. 
Filip Stan
05 dec. 2014, 09:50
Scandal în faţa instanţei la procesul lui Nicuşor Constantinescu

Curtea de Apel Constanţa a rămas în pronunţare după ce, vineri, s-a judecat cererea preşedintelui suspendat al Consiliului Judeţean (CJ) Constanţa, Nicuşor Constantinescu, de înlocuire a măsurii arestării preventive cu cea a controlului judiciar, în dosarul Centrul Militar Zonal Constanţa. În sala de judecată s-au aflat membri ai familiei lui Nicuşor Constantinescu, dar şi colegi de serviciu de la Consiliul Judeţean.

La intrarea în sediul Curţii de Apel, Constantinescu a spus: „Mă simt oribil, ca într-un sicriu”. În sala de judecată, Nicuşor Constantinescu a refuzat, iniţial, să i se scoată cătuşele de la mâini. „Dacă tot mă chinuiţi, să o faceţi până la capăt! 
Lăsaţi-mi cătuşele la mâini! Nu îmi scoateţi cătuşele!”, a ţipat Nicuşor Constantinescu. Judecătorul a cerut apoi să i se scoată, conform procedurilor legale.

Avocatul inculpatului, Marius Mocanu, a depus în faţa instanţei decizia definitivă a Curţii de Apel Bucureşti prin care clientul său a fost eliberat din arest preventiv în celălalt dosar, care se judecă la Bucureşti, precum şi acte medicale din care reiese că acestuia trebuie să i se facă radioterapie.

Nicuşor Constantinescu a contestat la Curtea de Apel Constanţa decizia magistraţilor Tribunalului Constanţa, din 2 decembrie, de respingere a solicitării privind înlocuirea măsurii arestului preventiv cu cea a controlului judiciar.

Preşedintele suspendat al CJ Constanţa a rămas în spatele gratiilor după ce, la sfârşitul lunii trecute, Curtea de Apel Bucureşti a admis contestaţia acestuia faţă de măsura arestării preventive într-o altă cauză şi a dispus cercetarea sub control judiciar.

Pe 7 noiembrie, magistraţii Tribunalului Constanţa au confirmat un al doilea mandat de arestare preventivă în lipsă emis pe numele lui Nicuşor Constantinescu, la o zi după ce judecătorii Tribunalului Bucureşti au confirmat arestarea preventivă a acestuia într-un alt dosar.

La Constanţa, Constantinescu este cercetat pentru abuz în serviciu sub formă continuată într-un dosar privind Centrul Militar Zonal.

La Bucureşti, acesta este cercetat în trei dosare, în unul dintre ele fiind trimis în judecată pentru trei infracţiuni de abuz în serviciu contra intereselor publice cu obţinerea de foloase necuvenite şi 21 de infracţiuni de abuz în serviciu contra intereselor persoanelor cu obţinerea de foloase necuvenite.

Nicuşor Constantinescu: Abuzul în serviciu, fapta prezumtivă de care sunt acuzat, nu înseamnă corupţie

Nicuşor Constantinescu a venit pe 6 noiembrie la Bucureşti, din Turcia, după ce fusese reţinut de Poliţia din Istanbul.

Preşedintele suspendat al CJ Constanţa s-a aflat pentru mai mult timp în SUA, unde a fost supus unor intervenţii chirurgicale. Pe numele său au fost emise două mandate de arestare preventivă de către instanţele din România, deoarece nu s-a mai întors în ţară la data stabilită de procurorii DNA. 

Mandatul de arestare pentru Nicuşor Constantinescu, menţinut în dosarul Centrului Militar Zonal

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Filmul de pe Disney care este pe prima poziție. E o poveste captivantă la care se pot uita copiii, dar și adulții
Capital.ro
Schimbare pentru românii cu buletin! Se aplică în toată UE începând de anul viitor
Playtech.ro
Schimbare importantă pentru locatarii de blocuri: Cum vor fi convocați de acum proprietarii la ședințele asociației
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Mărturia unui mercenar cubanez care a dezertat din armata rusă: „Ne loveau pentru a scoate frica din noi”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Când râsul provoacă haos. Gluma care a declanșat criza hârtiei igienice
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Accident naval în Tulcea, pe brațul Sulina! Cinci persoane au ajuns la spital, după ce o barcă a intrat în mal
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan taie pensiile speciale: Vor fi ATACATE! A făcut anunțul bombă în urmă cu puțin timp
Playsport.ro
Piedone a ajuns la Costinești și a găsit mizerie și alimente stricate. „Aici cred că e vopseaua lui Ceaușescu”
Capital.ro
Marea actriță ne-a părăsit. Era cea mai frumoasă: A devenit o stea pe cer
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
O fetiță de 9 ani a îndurat șase ore de chin până când a murit. Propria mamă a lăsat-o în mașină, în soare, cât ea era la muncă
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
A crescut vârsta de pensionare din iulie 2025! Lovitură dură pentru seniori
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pion într-un joc diplomatic controversat. Ce s-a întâmplat cu femeia vândută de Nicolae Ceușescu unui canibal african