Furnizarea agentului termic, RELUATĂ vineri în blocurile afectate de avarie din Capitală

Echipele de intervenţie ale RADET au finalizat lucrările la avaria apărută în reţeaua primară aferentă CET Sud magistrala 3, zona Mihai Bravu - Dristor. Furnizarea agentului termic va fi reluată vineri seară la blocurile din sectoarele 2, 3, 4 şi 5 afectate de avaria produsă joi, a anunţat Regia Autonomă de Distribuţie a Energiei Termice (RADET).
Iulian Tudor
12 dec. 2014, 09:34
Furnizarea agentului termic, RELUATĂ vineri în blocurile afectate de avarie din Capitală

De joi seară, până vineri, mai multe blocuri din zonele Mihai Bravu, Vulcan Judeţul, Aurel Botea, Dristor, Camil Ressu nu au avut căldură şi apă caldă.

Potrivit unui comunicat al RADET remis vineri, după încărcarea instalaţiilor se va relua furnizarea treptată a agentului termic către toţi consumatorii afectaţi, livrarea resimţindu-se după o perioadă mai mare de timp la blocurile cele mai îndepărtate de sursă.

Repunerea în funcţiune a instalaţiilor s-ar putea face vineri, la ora 20.00, precizează RADET. De asemenea, sunt probleme şi la clădirile din zonele Foişorului, Emil Gârleanu, Nerva Traian, Octavian Goga, Mircea Vodă, Splaiul Unirii – cu termen estimativ de punere în funcţiune vineri, ora 24.00.

Joi, RADET a sistat temporar furnizarea agentului termic la mai multe blocuri din sectoarele 2, 3 şi parţial în sectoarele 4 şi 5 din cauza unor avarii apărute în reţeaua primară aferentă CET SUD – magistrala 2 Sud, în zona Octavian Goga (Timpuri Noi), şi magistrala 3 Sud, în zona Mihai Bravu – Dristor.

Avaria a fost izolată joi seară, procedându-se la manevre specifice de repunere în funcţiune a sistemului.

Intervenţia este una complexă din cauza dimensiunilor conductelor afectate (DN 900 şi DN 800), aceasta fiind îngreunată de temperatura apei fierbinţi (în jur de 97 grade Celsius), fapt ce conduce la pătrunderea cu dificultate a lucrătorilor regiei în galeria de termoficare. Echipele de intervenţie RADET lucrează în regim continuu şi vor depune toate eforturile pentru a remedia în cel mai scurt timp această situaţie, procedând la reluarea treptată a furnizării către toţi consumatorii afectaţi.

Citeşte şi Bucureştenii au rămas fără APĂ CALDĂ şi CĂLDURĂ din cauza unei avarii

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Cine sunt autorii masacrului din Australia! Un tată și fiul său au ucis 16 persoane
Fanatik.ro
Dinamo l-a convins pe Adi Mutu: „Sută la sută! Cea mai omogenă echipă”. Vorbește despre un transfer al lui Blănuță, dar îl propune pe Dzeko! Exclusiv
Capital.ro
S-a aflat cum a fost manevrat Călin Georgescu. Anca Alexandrescu a încercat să-l păcălească: A realizat că e folosit și n-a mai acceptat
Playtech.ro
Diferenţa dintre zahărul vanilat şi cel vanilinat. Care este mai aromat
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ce a apărut în mediul online după ce Marco, un tânăr de 18 ani din Timișoara, s-a stins subit după un majorat. Ultimele cuvinte pe care i le-a spus mamei sale
iamsport.ro
Radu Banciu a erupt după ultimele proteste: ”Pentru asta nu a ieșit mocofanul de român niciodată în stradă”
MediaFlux
Avertisment dur pentru români! Va conta unde locuiesc și ce loc de muncă au
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online