Poliţişti, acuzaţi de violenţă. Victimele au ajuns la spital din cauza loviturilor VIDEO

Scandal monstru într-o comună din Covasna. Localnicii acuză că au fost bătuţi de poliţişti şi mascaţi în timpul unei razii. Trei oameni au ajuns la spital abia a doua zi, după descinderi, cu răni în urma loviturilor pe care spun că le-au încasat. Poliţiştii resping însă toate acuzaţiile.
Romania TV
03 mart. 2012, 07:40
Poliţişti, acuzaţi de violenţă. Victimele au ajuns la spital din cauza loviturilor VIDEO

Scandalul a avut loc, joi, în timpul unei razii organizate de IPJ Covasna şi reprezentanţii Ocolul Silvic. Localnicii din comuna Barcani spun că poliţiştii au tăbărât pur şi simplu în case, peste ei, acuzându-i că fură. Pe câţiva i-au şi bătut, susţin oamenii.

Localnicii spun că nu este prima oară când poliţiştii dau buzna peste ei. Ei susţin că, de teamă, nu au chemat nici măcar ambulanţa. Au sunat la 112, să ceară ajutor, abia vineri. „Un echipaj SMURD a fost solicitat în localitatea Barcani. Trei pacienţi au fost transportaţi la spitalul din Întorsura Buzăului”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Covasna, Marius Tolvaj.

Poliţiştii spun însă că nu au folosit forţa. „Poliţiştii nu au folosit nici violenţa, nici mijloacele din dotare pentru realizarea actelor poliţieneşti”, a spus purtătorul de cuvânt al IPJ Covasna, Andreea Buzsi.

În urma raziei s-au dat 38 de sancţiuni pentru încălcarea ordinii şi liniştii publice şi pentru contravenţii silvice. Poliţiştii au ridicat topoare, fierăstraie, lemne şi alcool. 70 de localnici au fost duşi la sediul poliţiei pentru audieri.

DailyBusiness
Evaluare Națională. Luni, 23 iunie, peste 159.000 de elevi de clasa a VIII-a susțin proba scrisă la limba și literatura română
Spynews
Vedetele, hărțuite de fani obsedați. Mara Bănică și Cornel Păsat au povestit experiențele care i-au marcat: „Mi-a urmărit copilul”, „A apărut goală în fața mea”
Bzi.ro
Andreea Esca, cu un decolteu amețitor pe covorul roșu la TIFF! Știrista de la PRO TV a făcut furori!
Fanatik.ro
Sicriu de mii de euro, covor roșu și flori de lux! Cât costă, de fapt, o înmormântare ca a lui Ciprian Pian?
Capital.ro
Au declarat zi de doliu național. O mare stea a României s-a stins prea devreme: Ne plecăm fruntea în fața unei pierderi de neînțeles
Playtech.ro
Ce trebuie să știi dacă îți explodează cauciucul în mers. Frâna este cea mai mare greșeală și te poate costa viața
DailyBusiness
Pescobar umblă cu caracatița vopsită prin Londra. Britanicii s-au arătat dezgustați de preparatele afaceristului: „Prima mușcătură a fost îngrozitoare. Are un gust oribil”
Adevarul
China dezvoltă prima tehnologie de război electronic cu 6G: Sistemul ar fi capabil să anihileze radarele avioanelor F-35 în câteva secunde
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Evaluare Națională 2025. Ce subiecte au primit elevii la Limba și Literatura Română 
Spynews
Nu e doar frumoasă, e și gospodină! Rețeta Ramonei de la Neatza de salată de vinete / VIDEO 
Evz.ro
Caniculă, urmată de răcire temporară și noi creșteri de temperatură.
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
kanald.ro
Evaluare Națională 2025: A fost publicat baremul oficial la Limba și literatura română!
Cancan.ro
BREAKING! Mihai Leu a intrat în comă. Greșeala care i-ar putea fi fatală 🥺
Playsport.ro
Descoperire fără precedent la laserul de la Măgurele. Transformarea luminii în
Capital.ro
Taxă pentru mii de pensionari din România. Se va plăti obligatoriu: Trebuie să se înțeleagă...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani. Imaginile cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu au devenit virale
stirilekanald.ro
VIDEO „Aurul negru”, tot mai prețios. Cât costă benzina și motorina
El este Marius, tânărul de 23 de ani care a murit după ce un autocar cu mai mulți copii s-a răsturnat pe A2. Doi minori sunt în stare gravă
MediaFlux
Ilie Bolojan a decis! Anunț din Parlament
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine este „vrăjitoarea” cu prazul, a lui Cioloș, care va da ora exactă în diplomația românească