Asia comemorează SUTE de MII de MORŢI, după un deceniu de la TSUNAMI devastator

Asia comemorează un deceniu de la moartea a peste 230.000 de persoane, în urma valurilor seismice devastatoare, tsunami, care au făcut prăpăd în regiune.
Filip Stan
26 dec. 2014, 09:36
Asia comemorează SUTE de MII de MORŢI, după un deceniu de la TSUNAMI devastator

Un tsunami devastator lovea în urmă cu zece ani ţări din Asia. În dimineața zilei de 26 decembrie 2004, valul provocat de un seism apocaliptic, de magnitudine 9,1, a ucis comunități întregi de pe coastele Indoneziei, Sri Lankăi, Indiei și Thailandei, făcând 230.000 de morţi, potrivit statisticilor oficiale.Cele mai multe victime au fost înregistrate în Indonezia: 130.000 de persoane.

Vezi şi Lista clădirilor din Bucureşti cu RISC RIDICAT DE PRĂBUŞIRE în caz de CUTREMUR

A fost una dintre cele mai mari catastrofe naturale din istoria modernă. Vineri, în ţările lovite de valul seismic au loc ceremonii de comemorare a victimelor valului uriaş. La memorialul de la Banda Aceh, capitala celei mai afectate provincii Aceh, din Indonezia, președintele Joko Widodo și reprezentanți din zeci de alte țări sunt aşteptaţi la ceremoniile de comemorare a victimelor seismului. De asemenea, vor avea loc ceremonii în Thailanda şi în Sri Lanka.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Stadionul uriaș care se construiește pe locul unei foste fabrici. Valoarea investiției ajunge la 2,4 miliarde de dolari
Capital.ro
Jantele și roțile care sunt interzise. Șoferii pierd dreptul de a mai circula cu mașina. Unde se aplică deja legea
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul