Croaţii îşi aleg PREŞEDINTELE: Rezultate strânse, după primele exit-poll-uri. UPDATE

Alegerile prezidențiale au început în Croația duminică dimineaţa. La vot sunt chemate să participe peste 3.700.000 de persoane cu drept de vot. 
Alina Costache
28 dec. 2014, 09:35
Croaţii îşi aleg PREŞEDINTELE: Rezultate strânse, după primele exit-poll-uri. UPDATE

UPDATE: Președintele în exercițiu al Croației, social-democratul Ivo Josipovic, și candidatul taberei conservatoare, fostul ministru de externe Kolinda Grabar Kitarovic, se vor înfrunta în cel de al doilea tur al alegerilor prezidențiale, pe 11 ianuarie, conform unui sondaj citat de AFP.

Ivo Josipovic este creditat cu 38,9% din voturi, în timp ce oponenta sa, Kolinda Grabar Kitarovic, ar fi obținut 38,1% din sufragii, conform sondajului realizat de agenția Ipsos-Puls pentru televiziunea națională și publicat imediat după închiderea urnelor, la 18.00 GMT.


 
 

 

Urnele de vot pentru alegerile prezidenţiale din Croaţia s-au deschis, duminică dimineaţa. 3.779.281 de alegători croați sunt aşteptaţi la urne pentru a-și alege viitorul preşedinte al ţării. 5.350 de birouri de vot s-au deschis la ora locală 07:00 (06h00 GMT) și se vor închide la 18h00 GMT. Primele rezultate sunt așteptate în decursul serii.

Croaţii au de ales între actualul preşedinte, Ivo Josipovic, care este favoritul cursei prezidenţiale, potrivit sondajelor de opinie şi candidata opoziției conservatoare, Kolinda Grabar Kitarovic, fostă șefă a diplomației croate în perioada 2003-2008.

În total, patru candidați își dispută funcția supremă, dar şansele cele mai mari de a ocupa funcţia supremă în stat le au primii doi favoriţi care ar putea intra în turul al doilea al scrutinului prezidenţial, dacă nu vor obţine minimum 50% din sufragii în primul tur.

Potrivit celui mai recent sondaj de opinie, Ivo Josipovic, care candidează pentru al doilea mandat de 5 ani consecutiv, este creditat cu 46,5 % din voturi, iar rivala sa, cu 34,9 % din sufragiile exprimate de cetăţenii chemaţi la vot. Constituția croată acordă președintelui puteri limitate. El este comandantul suprem al forțelor armate și gestionează împreună cu guvernul politica externă a țării.

Dacă preşedintele nu va fi ales din primul tur, un nou vot va avea loc peste două săptămâni, mai exact, în data de 11 ianuarie 2015. La actualul scrutin se înregistrează un număr foarte mare de observatori ai alegerilor – nu mai puţin de 22.000, ceea ce ar însemna patru observatori pentru fiecare birou electoral.

Croaţia este cel mai nou membru al Uniunii Europene şi se confruntă în prezent cu o criză economică foarte serioasă.

 

DailyBusiness
Prețul halucinant pe care trebuie să-l dai pentru o salată în aeroport, potrivit unei fotografii virale. „E de noaptea minții”
Spynews
Oana Marica și-a cumpărat o geantă la preț de garsonieră! Suma pe care Bunesa a scos-o din buzunar pentru plăcerea sa nevinovată | FOTO
Bzi.ro
Scandal la Insula Iubirii 2025! Marian acuză Antena 1 că „măsluiește” filmările. Confruntare directă cu Radu Vâlcan
Fanatik.ro
Președinta Agenției Naționale pentru Achiziții Publice, acuzată că a încălcat chiar legea achizițiilor publice. Cui trebuie să plătească despăgubiri Iuliana Feclistov
Capital.ro
Călin Georgescu NU s-a retras! Vrea să revină la putere. Ce plan are
Playtech.ro
Cum să transformi un sâmbure de cireș într-un pom fructifer. Pași simpli și eficienți
Adevarul
Cresc ratele pentru creditele ipotecare de la 1 octombrie. Cum poate fi atenuat impactul
wowbiz.ro
Unde va fi înmormântat Irinel Columbeanu? Fostul afacerist și-a exprimat clar dorința și a lăsat directive apropiaților: „Ar trebui să iau legătura după decesul lui”
Evz.ro
Averea îngropată în Pădurea Băneasa care nici astăzi nu a fost găsită
Prosport.ro
Maria, clona lui Kim Kardashian, a atras toate privirile. Cum și-a făcut apariția prezentatoarea TV
kanald.ro
Un român a murit în Spania, într-un incendiu de vegetație masiv. Bărbatul ar fi încercat să salveze caii de la centrul de echitație la care era angajat
Cancan.ro
'Emmanuel Macron să își pregătească sicriul'. E anchetă în Franța, după mesajul devenit viral
iamsport.ro
Un manelist i s-a destăinuit lui Giovanni Becali: ”Vreau să iau Rolls-ul lui Maradona. Are toată documentația”
MediaFlux
Se schimbă vremea! ANM anunță cum va fi vremea până în septembrie
stirilekanald.ro
A fost decretată STARE de URGENȚĂ! Anunțul președintelui: Aducem armata dacă e nevoie
Banii românilor din bănci vor fi impozitați! De la ce sumă se aplică legea!