Bărbat găsit îngheţat pe câmp. Cadrele medicale i-au tăiat cizmele pentru a-l descălţa

Caz şocant în sudul ţării. Un bărbat din Teleorman a fost găsit, miercuri, degerat pe câmp şi a fost nevoie să i se taie cizmele pentru că avea picioarele îngheţate, informează România TV. 
Marius Neagu
31 dec. 2014, 14:22
Bărbat găsit îngheţat pe câmp. Cadrele medicale i-au tăiat cizmele pentru a-l descălţa

Un bărbat în vârstă de 40 de ani a fost găsit în câmpul din apropierea localităţii Găleteni, căzut în zăpadă. Acesta se afla în şoc hipotermic şi prezenta degerături grave la extremităţi.

Victima a fost observată de un pasager care se afla în trenul care circula pe ruta Bucureşti-Videle. Călătorul a fost şi cel care a sunat la 112 iar, în scurt timp, inspectorul şef al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Teleorman a informat primăria Găleteni cu privire la incident.

Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU ‘AD Ghica’ Teleorman, Gelu Dragomir, după ce reprezentanţii poliţiei au transportat victima la sediul primăriei, paramedicii SMURD i-au acordat primul ajutor. Cadrele medicale au fost nevoite să taie cizmele bărbatului pentru a-l descălţa deoarece picioarele acestuia erau acoperite cu gheaţă.

Bărbatul a fost transportat la Spitalul judeţean de Urgenţe din Alexandria unde se şi află internat în prezent. Când şi-a revenit, acesta a povestit medicilor că plecase de dimineaţă la rudele sale din Perii Broşteni însă, pe drum, i s-a făcut rău şi a căzut.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Jucătorul pierdut gratis de UTA și-a găsit echipă în SuperLiga. Cu cine semnează puștiul cu o poveste de film. Exclusiv
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
România se împrumută tot mai mult. Cum te afectează creșterea datoriei externe la rate, taxe și prețuri
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Românii vor fi urmăriți direct de ANAF. Baze de date la dispoziția Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți