CAZ INCREDIBIL în Braşov. O fetiţă a MURIT după ce a fost trimisă din spital acasă, cu DIAGNOSTIC GREŞIT

O fetiță de trei ani dintr-un sat făgărășean a murit la două ore după ce un medic care era de gardă la Spitalul Municipal din Făgăraș i-a administrat un somnifer și a trimis-o acasă. Părinții sunt convinși că dacă micuța ar fi fost ținută sub supraveghere medicală ar fi fost în viață.
Iulian Tudor
21 ian. 2015, 11:05
CAZ INCREDIBIL în Braşov. O fetiţă a MURIT după ce a fost trimisă din spital acasă, cu DIAGNOSTIC GREŞIT

Tragedia s-a petrecut acum o săptămână, cu două zile înainte ca micuţa să împlinească trei ani și o lună. Pentru că fetița avea febră, tușea și se simțea rău, tatăl s-a dus cu ea la Spitalul Municipal „Dr. Aurel Tulbure” din Făgăraș, la Compartimentul de Primire Urgențe, potrivit mytex.ro.

Medicul de gardă a consultat-o, i-a pus diagnosticul de rinofaringită acută, apoi i-a administrat o injecție cu fenobarbital și, în ciuda insistențelor tatălui copilei, a trimis-o acasă, dându-i o rețetă de medicamente pentru răceală. La două ore, când a observat că fetița este inconștientă, tatăl a luat-o în brațe și s-a dus înapoi la spital. Acolo a preluat-o alt medic de gardă, care a încercat s-o salveze, dar după 40 de minute de manevre de resuscitare, a fost nevoit să-i declare decesul.

Ulterior s-a stabilit că fetiţa nu suferea de rinofaringită acută, cum apărea în diagnosticul iniţial, ci de meningită virală, care ar fi avut o evoluţie fulminantă, greu de anticipat.

Citeşte şi DESPĂGUBIRI pentru un copil nenorocit pe viaţă într-un spital din România

Dat fiind diagnosticul şi calea aeriană de răspândire a afecţiunii, pentru a preveni îmbolnăvirea altor copii din comunitatea preşcolară, Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Braşov a dispus efectuarea dezinfecţiei în grădiniţa pe care o frecventa fetiţa.

Şefa DSP a menţionat că, spre deosebire de meningita bacteriană, cea virală are simptome mai greu detectabile, de aceea este posibil ca medicul de gardă să nu fi greşit când a trimis-o acasă, după ce i-a administrat fenobarbital şi i-a prescris medicamente împotriva răcelii.

Părinții și bunicii copilei vor să facă acum plângere împotriva medicului și a spitalului.

„Nu mi-o mai aduce nimeni înapoi, dar vreau să se schimbe ceva măcar pentru alți copii. Dacă o interna, acum era sănătoasă, nu în groapă. Mai am doi copii, cum să mai am încredere să vin cu ei la spital să mi-i salveze?”, a spus tatăl fetiţei.

Citeşte şi Un bebeluş, la un pas să fie omorât de asistentele din spital

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Aventurile lui Mitică Dragomir în America după ce a câștigat la blackjack: „Mi-a furat o poloneză actele în Las Vegas!”
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Elena Udrea și Adrian Alexandrov. Decizia luată de Crăciun, după ieșirea din închisoare
Playtech.ro
Codul Rutier 2026 – s-a schimbat legea pentru șoferii care vor să schimbe categoria permisului de conducere. Mulți scapă de examenul teoretic, nu mai dau sala
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
România s-a cutremurat chiar de Crăciun! Zona în care s-a produs mișcarea seismică
iamsport.ro
Favorul cerut de Mihai Rotaru unui politician important: ”Ne-a rugat să vorbim cu Ponta”
MediaFlux
Cum era Crăciunul în mahalalele Bucureștiului acum 100 de an
stirilekanald.ro
A murit cunoscutul om de afaceri gălățean, Corneliu Istrate
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend