Gabriel Sandu, NOI DEZVĂLUIRI în Dosarul Microsoft. Acuzaţii grele la adresa liderilor PDL

Fostul ministru Gabriel Sandu, arestat în Doarul Microsoft, le-a spus procurorilor că liderii PDL au făcut presiuni asupra lui, pentru a numi pe cine trebuie în anumite funcţii, dar şi pentru a contribui cu milioane de euro la campania pentru alegerile prezidenţiale din 2009. Sandu a vorbit de nume grele din partid, precum Emil Boc, Vasile Blaga, Radu Berceanu, Adriean Videanu şi Elena Udrea.
Iulian Tudor
27 ian. 2015, 13:57
Gabriel Sandu, NOI DEZVĂLUIRI în Dosarul Microsoft. Acuzaţii grele la adresa liderilor PDL

Gabriel Sandu, lider PDL, susţine că liderii PDL exercitau presiuni asupra lui şi îl ameninţau cu pierderea funcţiei în caz că nu-şi respecta obligaţiile.

Potrivit mărturiei lui Gabriel Sandu, care apare în referatul procurorilor, licenţele în dosarul Microsoft s-au dat contra unor sume colosale, scrie antena3.ro.

Imediat după numire am avut o discuţie foarte clară atât cu conducerea PDL pe plan naţional, cât şi cu şefii câtorva organizaţii judeţene PDL dintre care îi nominalizez pe următorii: George Scripcaru (PDL Braşov), Gheorghe Ştefan (PDL Neamţ), Florian Aurelian Popescu (PDL Dâmboviţa), Roberta Anastase (PDL Prahova), si cu domnul Cezar Preda, responsabil PDL Brăila.

Din discuţiile purtate s-a desprins ideea că trebuie să fiu foarte atent şi să le ascult sfaturile, ca pe anumite funcţii-cheie din minister să punem oameni de încredere şi să-i sprijinim, însă am realizat ulterior că aceste numiri vizau multiple funcţii din administraţia publică, dar şi parlamentari şi europarlamentari.

Pentru asta aşteptările liderilor politici ai PDL era să sprijin campaniile electorale.

Şpaga din dosarul Microsoft, DIRECT în conturile PDL. Gabriel Sandu: I-am dat 300.000 de euro lui Emil Boc

Astfel, toate cheltuielile şi obligaţiile cu acest scop au fost dispuse ordonate chiar sub presiuni efectuate de conducerea PDL, respectiv EMIL BOC, ELENA UDREA, VASILE BLAGA, ADRIEAN VIDEANU, RADU BERCEANU, ROBERTA ANASTASE, ALIN ALBU, GH. ŞTEFAN etc. Iar asumarea de către mine a acestor obligaţii viza condiţionarea pentru menţinerea în funcţia de ministru al comunicaţiei şi societăţii informaţionale„, este mărturia lui Gabriel Sandu.

„În acest context al presiunilor executate asupra mea, pentru acoperirea de îndată a unor obligaţii financiare necesare campaniilor electorale din 2009, sau nu existau fonduri dinainte pregătite de partid sau persoanele ce susţineau colectarea de bani, m-am întâlnit separat cu fiecare în parte şi la iniţiativa unora dintre ei cu domnii Gh. Ştefan şi Dorin Cocoş.

Cei doi mi-au oferit o variantă în rezolvarea deficitului promiţând că-mi garantează asigurarea din surse proprii, dar temporar, a contribuţiei mele la cele două campanii din anul 2009. Îmi amintesc că fiecare îmi oferea un sprijin de aproximativ 2 milioane de euro, în schimb îmi solicitau să obţin semnăturile necesare aprobării HG nr. 460/2009, pentru aprobarea achiziţiei licenţelor Microsoft necesare în perioada 2009 – 2012, precum şi să obţin bugetarea aferentă derulării contractului”, mai susţine fostul ministru. 

DOSARUL MICROSOFT. Emil Boc NEAGĂ că ar fi primit bani de la Gabriel Sandu VIDEO

 

Cezar Preda, al cărui nume apare în mărturia lui Gabriel Sandu, neagă însă orice implicare.

„Eu nu am avut legaturi cu domnul Sandu, decât colegiale. Nu aveam eu ce sa îi spun domenului Sandu. Nu aveam eu ce sa îi dau domnului Sandu. Nu puteam eu sa discut despre Buzau, ca doar nu ne dadea el bani. Mi se par niste chestuini pe care domnia sa trebuie sa le demonstreze. Asa sa arunci cu noroi în toata lumea.. Putem sa enumere tot Biroul Permanent National din care domnia sa face parte, pentru ca toti eram importanti, 30-40 de oameni.

 

Cred ca lucrurile astea iau o directie hidoasa. Un om sta acasa si începe sa spuna lucruri despre toata lumea. Dar daca asta a spus despre mine, ca eram o persoana importanta, e în regula, eram o persoana importanta, nu a mintit cu nimic. Dar ce legatura are asta cu cea a facut el acolo cu domnul Pinalti si cu domnul Cocos? Ce treaba avem noi? Eu nici nu stiam ca exista un asemenea contract, Microsoft.

 

Eu am furat pentru ca am fost sub presiunea partidului? Mi se pare ca facem un subiect dintr-o afirmatie pe care o face un om, asa, ca sa fie facuta„, a declarat Cezar Preda la România TV

 

Preda a mai spus că nu are cunoştinţă de presiunile invocate de fostul ministru.

Nu cunosc asemenea presiuni, nu am discutat cu domnul Sandu, nu am fost niciodata si nici nu stiu unde este ministerul domniei sale, asa ca daca a facut anumite eforturi pentru PD, la nivelul Modrogan, sa spuna exact ce a facut, cum a participat, ce presiuni a facut. Asa trebuie sa fim, mult mai precisi.

 

Se va demonstra pe parcurs cine are dreptate, cine a mintit si cine spune adevarul, asa este în viata.

 

Activitatea Guvernului României a fost o activitate pe care eu, Cezar Preda, în calitate de vicepresedinte nici nu am cunoscut-o, nici nu am stapânit-o. Singura discutie pe care ne certam era în BPN, ca nu se finantau localitatile, ca se finantau numai anumite judete, ca unii eram ministrii pe viata, ca unii ajungeau din ce în ce mai aroganti când ajungeau acolo si nu bagau pe nimeni în seama. Cam astea erau reprosurile si nu ca l-am conditionat si ca i-am facut viata amara la minister”, a mai spus Cezar Preda. 

DailyBusiness
O nouă campanie de propagandă a Moscovei în România: „Rusia nu este dușmanul meu”. Mesajul a ajuns și în alte țări europene
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum poți să vezi, totuși, la TV meciul Aberdeen – FCSB. Acesta este postul de televiziune străin care transmite partida
Capital.ro
Călin Georgescu revine. Funcția publică pe care o poate obține. Are cale liberă
Playtech.ro
Traseul montan spectaculos din Maramureș pe care poți merge și cu copiii. Sfaturi pentru turiștii care pornesc în drumeție
Adevarul
„Trăim deja cel mai sumbru scenariu”. Predicția unui expert de la Cambridge despre întâlnirea Putin - Zelenski
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Giorgianei
Evz.ro
Vedetă din Franța, moartă în urma unei provocări extreme
Prosport.ro
FOTO. Controversata Marina, renumită pentru imaginile ei cel puțin îndrăznețe, a fost prinsă! A primit pedeapsă de 4 ani
kanald.ro
Prognoza meteo pentru joi, 21 august 2025: Meteorologii ANM au emis un cod galben de caniculă în 11 județe din România și municipiul București
Cancan.ro
Mesajul de ADIO al tânărului care s-a sinucis pe A1! Mama lui a cedat...
iamsport.ro
Bombă! Dan Șucu, afaceri la suprapreț prin programul PNRR. Patronul Rapidului a încasat o sumă uriașă
MediaFlux
Daniela Nane, om de sprijin pentru Valentin Teodosiu, vocea PRO TV! EXCLUSIV PAPARAZZI Bătrânețe, haine grele, chiar și pentru marele actor FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Răsturnare de situație în cazul tinerilor morți pe A1: „Nu a vrut să moară, dar cică a forțat-o iubitul”