ROMATSA: Liderii sindicali au lansat în spaţiul public informaţii neadevărate

Conducerea executivă a ROMATSA s-a întâlnit cu reprezentanţii sindicatului ATSR şi ATM într-o şedinţă, în ziua de marţi, 17 februarie. La întâlnire au participat şi consilierul ministrului Delegat pentru Dialog Social, Ciprian Dragomir, şi Dragoş Titea, secretar de stat în Ministerul Transporturilor.
Romania TV
19 feb. 2015, 11:54
ROMATSA: Liderii sindicali au lansat în spaţiul public informaţii neadevărate

„Din nefericire, liderii sindicali care au lansat în spaţiul public informaţii care nu reprezintă adevărul, au refuzat întrevederea alegând partea denigrării conducerii executive a regiei. Directorul General ROMATSA şi-a manifestat deschiderea către dialog şi a ţinut să reamintească faptul că, implementarea noii organigrame, nu se va face fără respectarea legii şi nu presupune concedieri colective sau individuale şi nici diminuări salariale. De fapt, prin această reorganizare se urmăreşte corelarea aparatului administrativ cu procesele de management şi procesele suport furnizării serviciilor de navigaţie aeriană precum si diminuarea birocraţiei prin eliminarea paralelismelor, conflictelor de interese şi incompatibilităţilor, cheltuielile înscriindu-se în prevederile Bugetului de venituri şi cheltuieli pe anul 2015”, se menţionează într-un comunicat de presă.

În comunicatul dat publicităţii se mai menţionează faptul că directorul general al ROMATSA este numit conform Ordonanţei de urgenţă nr. 109/2011 privind guvernanţa corporativă a întreprinderilor publice şi nu are calitatea de angajat al regiei, supunându-se deciziilor Consiliului de Administraţie. Poziţia Directorului General în cadrul regiei privind veniturile obţinute în anul 2014 este numărul 372 din 1.528 de angajaţi.

Managementul ROMATSA îşi manifestă deschiderea pentru un dialog real şi constructiv pe baza respectului reciproc şi principiului egalităţii între partenerii sociali.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Florin Prunea, amendat de Pro TV pentru dezvăluirile despre Desafio? Cum a reacționat fostul fotbalist
Capital.ro
Reguli la bloc în 2025. Documentul pentru întreținere care provoacă dispute cu asociația de proprietari. Termenul este 60 de zile
Playtech.ro
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde