TRAIAN BĂSESCU, pe Facebook: „Premierul de la Grivco a nominalizat un om al lui Voiculescu. ŞOCANT!”

Traian Băsescu a comentat, pe pagina de Facebook, nominalizarea lui Eduard Hellvig pentru funcţia de director SRI de către preşedintele Klaus Iohannis.
Ionela Marcu
19 feb. 2015, 19:41
TRAIAN BĂSESCU, pe Facebook:

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, joi, că îl propune pe Eduard Hellvig pentru funcţia director al Serviciului Român de Informaţii. 

„Premierul de la Grivco” reuşeşte să nominalizeze pentru şefia SRI un om al lui Voiculescu. Şocant !!!„, a scris Traian Băsescu.

ELENA UDREA, pe Facebook: La SRI, Eduard Hellvig va sta în poziţie de drepţi în faţa adj. său de patru stele

Eduard Hellvig a fost membru  PC, în perioada 2004-2008 fiind deputat din partea acestui partid.

Între anii 2006 şi 2007, Hellvig  a fost europarlamentar, iar înainte de terminarea mandatului, a demisionat din PC şi s-a alăturat PNL.

CITEŞTE ŞI Iohannis: Florian Coldea rămâne adjunctul SRI. Nu am discutat schimbarea lui

Preşedintele Klaus Iohannis l-a nominalizat pe europarlamentarul PNL Eduard Hellvig pentru funcţia de director al SRI după ce George Maior a demisionat pe 27 ianuarie.

„L-am propus pe Eduard Hellvig pentru poziţia de directorr al SRI. Am avut întâlniri cu liderii partidelor şi le-am adus la cunoştinţă intenţia mea”, a declarat Klaus Iohannis, în cadrul unei declaraţii de presă susţinute joi la Palatul Cotroceni.

Invitat să spună care sunt calităţile care îl califică pe Eduard Hellvig să preia conducerea contraspionajului românesc, Iohannis a răspuns: „Când m-am gândit la o persoană pe care să o propun, am căutat pe cineva care este pregătit pentru o astfel de poziţie, cu energia necesară, care cunoaşte actorii politici, are suficiente cunoştinţe despre activitatea SRI şi care vine să aducă calmul necesar în acest spaţiu. Am căutat o persoană care pentru mine reprezintă garanţia unui parcurs de modernizare, europenizare a SRI.”

La alegerile europarlamentare din 2014, Eduar Hellvig a obţinut un nou mandat de eurodeputat. A fost secretar general al PNL din 2011 şi până în 2014, iar în 2009 a fost coordonatorul campaniei PNL pentru alegerile prezidenţiale pentru Crin Antonescu. El s-a numărat printre cei mai apropiaţi lideri politici, alături de Dan Mihalache, atât de Antonescu, cât şi de Iohannis, atunci când aceştia au fost preşedinţi ai PNL.

În perioada 2004-2008, Hellvig a fost deputat din partea PC şi secretar al Comisiei de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională din Camera Deputaţilor, iar între anii 2006 şi 2007 a fost europarlamentar.

Înainte de terminarea mandatului, Hellvig a demisionat din PC şi s-a alăturat echipei liberale din Bihor. Filiala PNL Bihor l-a desemnat candidat pentru un al doilea mandat de deputat, dar acesta nu a câştigat alegerile.

După 2008, Eduard Hellvig a avut activitate politică în Bucureşti, unde a devenit un apropiat al preşedintelui PNL, Crin Antonescu, iar liderul liberal l-a desemnat, la un moment dat, ca posibil ministru într-un potenţial guvern liberal.

Hellving a fost, înainte de 2004, pe rând, consilier politic al fostului vicepreşedinte PNL Horia Rusu în perioada1998-1999, consilier al ministrului de Interne Constantin Dudu Ionescu în perioada 1999-2000, în 2000 consilier al candidatului la Preşedinţia României Mugur Isărescu şi în 2004 director general al Institutului de Studii Sociale.

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Momentul în care o femeie îl ia în brațe pe ucigașul soțului ei. Ce-i șoptește la ureche, în fața instanței
Capital.ro
Interzis pentru românii care au casă la curte. Copacii pe care NU ai voie să îi plantezi în grădină
Playtech.ro
TVA la vânzarea unui apartament vechi: când se plătește și ce trebuie să știe proprietarii
Adevarul
Ucrainenii dezvoltă drone „imposibil de bruiat” cu rază de până la 100 km: „Războiul s-a schimbat”
wowbiz.ro
Alertă de inundații în 29 de județe! Hidrologii au emis cod galben de viituri pentru următoarele ore. Care sunt zonele afectate?
Evz.ro
Veste bună pentru turiștii români. Autostradă neîntreruptă din țară până la Marea Adriatică, din toamnă
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
O femeie a fost înjunghiată de fostul ei iubit într-un centru maternal din Călărași
Cancan.ro
ALERTĂ în România: se ÎNTÂMPLĂ de la 00! Nu ieșiți din case
iamsport.ro
Suporterii Rapidului refuză să-l comemoreze pe Ion Iliescu. "Mai bine mort decât comunist!"
MediaFlux
536 de lei, la pensie. Anunț oficial de la Casa Națională de Pensii Publice
stirilekanald.ro
Ilie Bolojan, apel public pentru adoptarea pachetului 2 de măsuri: ”Nu există altă soluție”. Ce le-a transmis colegilor de coaliție: ”La veștile proaste rămân foarte puțini”
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice