Klaus Iohannis, întâlnire cu Angela Merkel şi Joachim Gauck: Contăm pe sprijinul german

Preşedintele Klaus Iohannis a ajuns, miercuri, la Berlin, unde efectuează o vizită oficială. Şeful statului a susţinut o declaraţie, pe Aetoportul Otopeni, precizând că va discuta la Berlin despre integrarea României în spaţiul Schengen.
Ionela Marcu
25 feb. 2015, 16:13
Klaus Iohannis, întâlnire cu Angela Merkel şi Joachim Gauck: Contăm pe sprijinul german

Klaus Iohannis se va întâlni joi cu preşedintele Republicii Federale Germania, Joachim Gauck, şi cu cancelarul Angela Merkel, apoi va avea o întrevedere cu preşedintele Bundestagului şi una cu reprezentanţii diasporei.

„Sunt bucuros să efectuez prima vizită la Berlin ca Preşedinte al României, la invitaţia domnului Președinte Joachim Gauck. Relaţiile de cooperare cu Germania au pentru noi o importanţă strategică. Aprofundarea acestei cooperări și a dialogului cu Berlinul și extinderea domeniilor de colaborare constituie o prioritate. Vizita va începe cu o întâlnire cu domnul Preşedinte Joachim Gauck, urmată de o întrevedere cu doamna Cancelar federal Angela Merkel. După-amiază voi avea o întâlnire cu Preşedintele Bundestagului, domnul Norbert Lammert, după care mă voi întâlni cu conducerea Forumului Germano-Român, altul decât Forumul Democrat al Germanilor, și voi încheia ziua cu o întâlnire cu diaspora.

CITEŞTE ŞI Klaus Iohannis, în vizită oficială în Germania. Şeful statului se întâlneşte cu Angela Merkel VIDEO

Vizita oferă prilejul intrării într-o etapă superioară a relaţiilor bilaterale, ce include şi o susţinere reciprocă pe teme de interes comun în cadrul Uniunii Europene, în plan regional şi internaţional. Contăm pe sprijinul german pentru integrarea reală şi în profunzime a României în nucleul european. Avem multe puncte comune care ne unesc. România, ca şi Germania, este un stat cu un profil comunitar bine conturat, susţinător al aprofundării integrării europene şi al consolidării Uniunii Europene ca proiect politic.

În acest context, vom discuta tematica de actualitate de pe agenda Uniunii Europene.

Vom aborda, desigur, inclusiv subiectul perspectivei aderării României la spaţiul Schengen și, pe un plan mai general, cel al nevoii consolidării securităţii Uniunii Europene și a cetăţenilor săi.

Vom discuta cu siguranţă și despre evoluţiile în materie de securitate de pe continentul nostru și, sigur, în mod special, despre situaţia din Ucraina. De un interes deosebit pentru noi este subiectul perspectivei europene a Republicii Moldova și a ţărilor din Balcanii de Vest.

Voi menţiona cu acest prilej și rolul crescând al comunităţilor germane din România și a comunităţii române din Germania ca punte de legătură și factori de consolidare ai cooperării româno-germane. În toate aceste întrevederi, vom discuta despre paşii pe care România și Germania trebuie să-i întreprindă în continuare pentru ca cetăţenii noștri să beneficieze de pe urma acestei legături puternice”, a spus Iohannis. 

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
Atacantul dorit de Gigi Becali la FCSB a revenit în SuperLiga!
Capital.ro
Eliberarea cărții electronice de identitate. România a impus un termen: 30 iunie 2026. Cine va plăti suprataxă la buletin
Playtech.ro
De ce este cola neagră: ingredientul care o face să aibă această culoare
Adevarul
Unul dintre fiii lui Ramzan Kadîrov este, la vârstă de 9 ani, proprietarul unei vile în valoare de 10 milioane de dolari
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Fostul finanțator din Liga 1, convins că deja a fost decisă campioana: ”Acolo merge trofeul! Praful și pulberea se aleg”
MediaFlux
Ministrul Muncii anunță bani în plus la pensie. Cum se vor da banii românilor în 2026
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend