Reding are „îngrijorări serioase” privind site-ul PVV, unde pot fi „reclamaţi” şi imigranţii români

Vicepreşedintele CE, Viviane Reding, comisar pentru Justiţie şi Drepturi Fundamentale, a declarat, marţi, în Parlamentul European, că există îngrijorări serioase la nivelul Comisiei faţă de site-ul PVV şi a cerut autorităţilor olandeze o anchetă completă asupra legalităţii acestuia.
Romania TV
13 mart. 2012, 19:25
Reding are

„CE are îngrijorări serioase legate de site-ul PVV. L-am condamnat personal pentru că reprezintă un apel la intoleranţă, care nu are ce căuta în Europa”, a spus Reding, la începutul dezbaterilor din PE pe tema site-ului olandez.

Ea a amintit că face apel la adresa tuturor cetăţenilor olandezi să se distanţeze de acest site şi a explicat că instituţia de specialitate din Olanda – Biroul Antidiscriminare – a primit peste 6.000 de plângeri de la cetăţeni olandezi pe tema acestui site, dar şi că multe partide politice din Olanda s-au disociat de acest site.

„Salut faptul că partidele politice europene au ridicat vocea împotriva acestui site”, a mai spus Reding.

Ea a enumerat numeroasele mesaje de condamnare la adresa acestui site.

„Este inacceptabil ca cetăţenii UE să devină ţinta unor atitudini xenofobe şi de intoleranţă, pentru că şi-au exercitat dreptul la liberă circulaţie. Cetăţenii celor 27 de state membre au dreptul să circule liber (…) şi trebuie să se simtă ca acasă în oricare stat decid să se stabiliească, să muncească, să studieze”, a mai spus Reding.

Vicepreşedintele CE a adăugat că „autorităţile olandeze trebuie să facă o investigaţie completă asupra legalităţii acestui site, conform legii olandeze şi legii comunitare”.

Eurodeputaţii reuniţi în sesiune plenară la Strasbourg dezbat, marţi, respectarea drepturilor fundamentale ale cetăţenilor europeni în contextul lansării site-ului PVV.

Rezoluţia pe această temă va fi supusă votului în sesiunea plenară de joi.

Formațiunea anti-imigranți Partidul Libertății (PVV), a extremistului olandez Geert Wilders, a lansat la începutul lunii februarie un site de reclamaţii unde cetăţenii pot posta plângeri împotriva imigranţilor din Europa centrală şi de est, inclusiv împotriva românilor.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Transferul anului în televiziune! Denise Rifai a semnat cu Antena 1! Ce emisiune va prezenta
Fanatik.ro
Venită în România, Emma Răducanu a făcut cel mai tare anunț despre Simona Halep. ”Nu era neapărat cea mai puternică, dar…”
Capital.ro
Doliu în lumea televiziunii. Un cunoscut actor a murit. A dus o luptă aprigă cu cancerul: A căutat mereu să aducă lumină
Playtech.ro
Motivul pentru care ar trebui să-ți agăți cheile vechi pe balcon. Din ce în ce mai mulţi europeni apelează la acest truc
Adevarul
Cu cât se scumpesc gazele de la 1 aprilie. Furnizorii au început să afișeze ofertele
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Becali, suspectat că transferă un jucător doar pentru a obține ajutorul rivalei la play-off: ”Îl cunosc de 26 de ani, știu cum face! O sumă mare pentru o echipă strategică”
MediaFlux
Denise Rifai pleacă de la Kanal D! Surpriză uriașă în televiziune după anunț: A venit vremea pentru o schimbare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil