Americanii vor să stea cu ochii pe musulmani

Două treimi dintre new-yorkezi sunt mulţumiţi de activitatea Poliţiei şi 50% dintre aceştia nu văd nimic greşit în supravegherea controversată a comunităţii musulmane, arată un sondaj publicat marţi.
Romania TV
14 mart. 2012, 09:04
Americanii vor să stea cu ochii pe musulmani

Sondajul a fost realizat de Universitatea Quinnipiac, 82% dintre newyorkezi cred că Poliţia din New York şi celula sa antiteroristă, înfiinţată după 11 septembrie, au fost eficace în combaterea terorismului. 63% consideră că Poliţia metropolitană face treabă bună, iar 31% nu sunt mulţumiţi de munca poliţiştilor.

Locuitorii New York-ului nu au fost nici miraţi, nici scandalizaţi de dezvăluirile potrivit cărora poliţia a supravegheat timp de mai mulţi ani comunitatea musulmană, chiar şi pe cea din moschei şi universităţi din  statele New York, New Jersey, Connecticut şi Pennsylvania.

58% dintre newyorkezi sunt de părere că poliţia a acţionat în mod corespunzător, doar 29% afirmă că acţiunile poliţiştilor nu au fost echitabile.

Conform acestui sondaj, 64% dintre locuitorii New York-ului au o părere favorabilă despre şeful poliţiei Ray Kelly şi 25% , o opinie nefavorabilă. 67% (faţă de 27 la sută) au o părere bună despre primarul Michael Bloomberg pentru felul îl care luptă împotriva criminalităţii, iar 27% au o părere nefavorabilă.

De mai multe săptămâni, Michael Bloomberg şi Ray Kelly au fost criticaţi, mai ales de organizaţiile de apărare a drepturilor civile, pentru supravegherea de către poliţie a comunităţii musulmane. Sondajul Quinnipiac a fost realizat pe un eşantion de 964 de new-yorkezi şi prezintă o marjă de eroare de 3,2 la sută.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Căpitanul Universității Craiova vrea să se retragă de la echipa națională! Motivele unei decizii neașteptate. Exclusiv
Capital.ro
Probleme cu cartea electronică de identitate. Românii care s-au trezit blocați după și-au făcut buletin cu cip
Playtech.ro
Resortul turistic, definit oficial prin lege. Câţi metri pătraţi ar trebui să aibă şi cum pot cere hotelurile reclasificarea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Bombă! Recep Erdogan a sunat în vestiar imediat după Turcia - România 1-0 și a transmis un singur mesaj
MediaFlux
Pensiile din luna aprilie se dau mai devreme. Anunțul Ministerului Muncii despre ajutoarele pentru pensionari
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj