Jurnalist ARESTAT pentru divulgare de SECRETE de STAT

Jurnalistul de investigaţii Mahmet Baransu, din Turcia, a fost arestat sub acuzaţia că ar fi divulgat secrete de stat şi ar fi înfiinţat o organizaţie infracţională.
Filip Stan
02 mart. 2015, 14:41
Jurnalist ARESTAT pentru divulgare de SECRETE de STAT

Cunoscutul jurnalist turc de investigații Mehmet Baransu a fost arestat în țara sa pe motivul înființării unei organizații infracționale și al difuzării de secrete de stat, au relatat luni media locale, transmite DPA, citată de Agerpres.

Procurorul public din Istanbul a emis un mandat de arestare pentru Baransu și locuința jurnalistului a fost percheziționată duminică de către poliție.

Mehmet Baransu, care lucrează pentru cotidianul guvernamental Taraf, a fost reținut de mai multe ori în ultimele luni. El a devenit larg cunoscut în 2010 ca urmare a dezvăluirii unor presupuse planuri privind o lovitură de stat a armatei turce, precizează Agerpres.

Citeşte şi Fostă Miss Turcia, pedeapsă cu ÎNCHISOAREA după ce a glumit pe seama preşedintelui Erdogan pe internet

Oficiali turci din domeniul justiției au început recent procedurile împotriva mai multor jurnaliști antiguvernamentali pentru aserțiuni ce includ insultarea președintelui Turciei, Recep Tayyip Erdogan.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Mircea Lucescu, omagiat de toți jucătorii lui Galatasaray! Tricouri speciale și banner dedicat marelui „Il Luce”
Capital.ro
Sprijin financiar de 5.000 de lei pentru angajați. Ministerul Muncii pregătește un pachet de ajutor: Protejarea drepturilor, o prioritate
Playtech.ro
Cum este notată pensia minimă garantată pe cupon: Cine o primește în 2026 și care este suma oferită de stat
Adevarul
Un francez și-a demolat locuința pentru a alunga românii care o ocupau ilegal. „Nu mai aveam altă opțiune”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Sprijin financiar suplimentar pentru studenți: 2.550 lei. Proiectele se depun până la 29 mai 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj