Prietena ucraineană a lui Boris Nemţov spune că primeşte ameninţări. Cere să i se garanteze securitatea

Prietena ucraineană a lui Boris Nemțov, care a asistat la uciderea opozantului rus vinerea trecută la Moscova, a anunțat că a primit amenințări de la reîntoarcerea sa în Ucraina, a anunțat vineri Parchetul General de la Kiev, adăugând că a dat ordin să fie luate toate măsurile pentru 'a-i asigura securitatea', relatează AFP.
Alina Costache
06 mart. 2015, 11:34
Prietena ucraineană a lui Boris Nemţov spune că primeşte ameninţări. Cere să i se garanteze securitatea

‘La 5 martie 2015, Anna Durițkaia, martor în cazul uciderii opozantului rus Boris Nemțov, s-a prezentat la secția de poliție din Bila Țerkov din regiunea Kiev pentru a anunța că a primit amenințări la viața ei venite de la persoane necunoscute în timpul șederii la părinții săi’, se arată într-un comunicat al parchetului de la Kiev.

‘Procurorul general al Ucrainei, Viktor Șokin, a ordonat să fie luate toate măsurile necesare pentru a proteja viața și sănătatea Annei Durițkaia’, conform aceluiași comunicat.

Citeşte şi Noi detalii în cazul asasinării lui Boris Nemţov, opozantul lui Putin. Poliţiştii au găsit maşina ucigaşilor

O anchetă a fost deschisă pentru ‘tentativă de omor’. Nu au fost oferite mai multe detalii despre amenințările la adresa femeii.

Un purtător de cuvânt al Parchetului General, Andrii Demartino, contactat de AFP, a precizat că ‘forțe speciale ale poliției’ vor asigura protecția martorei.

Manechinul de 23 de ani se afla împreună cu Boris Nemțov (55 de ani) pe un pod situat la doar câțiva pași de Kremlin când acesta a fost împușcat mortal în seara zilei de 27 februarie.

După ce a fost interogată de către anchetatorii ruși, i s-a permis să părăsească Rusia luni seara pentru a se întoarce acasă în Ucraina.

Citeşte şi: Asasinarea lui Boris Nemţov, surprinsă de camerele de supraveghere. Imaginile au fost făcute publice VIDEO

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
A semnat pe doi ani cu FCSB! Vine direct la reunire. Exclusiv
Capital.ro
Programul „Viața la țară” devine lege: sprijin pentru gospodării și turism rural
Playtech.ro
Produsele pe care românii le aruncă cel mai des la gunoi. Câți bani pierdem în fiecare lună
Adevarul
De ce războiul din Iran înseamnă pentru SUA o înfrângere mai severă decât în Vietnam. Explicațiile unui expert
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 69 de ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză. Soția i-o oferise cadou de Ziua Îndrăgostiților
iamsport.ro
”Am fost pur și simplu un idiot!”. Legenda României regretă decizia luată în privința naționalei: ”Eram foarte impulsiv, foarte orgolios, am greșit”
MediaFlux
Lista completă a miniștrilor din Guvernul Veștea. Care sunt surprizele înainte de depunerea listei în Parlament (Surse)
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?