Ministrul german de Externe: Strategia pentru romi a Guvernului trebuie să fie implementată cu fermitate

Frank Walter Steinmeier, ministrul german de Externe, a declarat luni că speră ca "strategia pentru romi a Guvernului României să fie implementată cu fermitate" în condițiile în care această etnie, în România, nu are acces din variate motive la educație, sănătate și locuințe adecvate.
Romania TV
09 mart. 2015, 21:13
Ministrul german de Externe: Strategia pentru romi a Guvernului trebuie să fie implementată cu fermitate

Și în România accesul romilor la cele mai importante bunuri precum educația, sănătatea și o locuință adecvată nu este, din cele mai variante motive, așa cum ar trebui să fie.

Citeşte şi: Gafa diplomatică la MAE: Ministrul german de Externe a primit o hartă a Franţei cu steagul Germaniei

Este rolul statului să se ocupe de cetățenii săi. Salut, așadar, noua strategie pentru romi a Guvernului României și sper, înainte de toate, că aceasta va fi implementată cu fermitate„, a spus oficialul german, scrie Agerpres.

Steinmeier și omologul său român, Bogdan Aurescu, au arătat luni importanța comunității germane din România, ca puncte de legătură dintre țara noastră și Germania.

Citeşte şi: Klaus Iohannis l-a primit la Cotroceni pe ministrul de Externe al Germaniei

Cei doi oficiali, împreună cu președintele Klaus Iohannis, au luat parte la manifestările prilejuite de aniversarea a 25 de ani de existență a minorității germane din România. La eveniment a mai fost prezent, din partea Uniunii Democrate a Maghiarilor din România, liderul acesteia, Kelemen Hunor.