PROGNOZA METEO. Cum va fi vremea în Bucureşti şi în ţară în următoarele trei zile

PROGNOZA METEO. De marţi, valorile termice vor fi uşor mai coborâte decât cele specifice acestei perioade, exceptând regiunile sudice, unde se vor încadra în limite normale. În vestul, nordul şi centrul ţării, înnorările se vor accentua treptat şi, îndeosebi seara şi noaptea, pe arii relativ extinse va ploua.
Romania TV
30 mart. 2015, 14:45
PROGNOZA METEO. Cum va fi vremea în Bucureşti şi în ţară în următoarele trei zile

PROGNOZA METEO MARŢI. În primele ore ale zilei de marţi mai ploua slab, in est si in sud-est, apoi norii se mai raresc, dar după-amiaza se innoreaza incepând cu vestul tarii si seara si mai ales noaptea ploua pe arii relativ extinse in vest, in nord si in centru si izolat se pot aduna 10..15 de apa pe mp.

La munte precipitaţiile vor fi şi sub formă de lapoviţă şi ninsoare. Vântul prinde putere in majoritatea regiunilor, iar la munte sufla tare, chiar cu rafale de peste 80 km/h. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 8 grade in estul Transilvaniei si cel mult 16 grade in sudul extrem.

Citeşte şi: VREMEA de FLORII şi de PAŞTE: Prognoza meteo pe două săptămâni

În Bucureşti sunt innorari si trecator mai ploua slab, apoi cerul este variabil, cu maxime in jur de 14 grade dupa-amiaza.

PROGNOZA METEO Miercuri, vremea va fi răcoroasă, mai puţin in est şi in sud-est unde valorile termice sunt în limite, cu maxime de la 8 grade in estul Transilvanieie la 16 grade in sud-est. Vor fi innorari, trecătoare şi temporar ploua slab, local în nord şi in centru si mai putin vest şi în sud-est, poate izolat si in celelalte regiuni. În zona montană fi precipitaţii mixte, iar vântul are intensificări temporare, iar la munte sufla cu putere.

În Capitală, cerul va fi variabil, temporar noros peste zi, când trecător sunt condiţii să plouă slab. Vantul are ceva rabufniri. Temperatura maximă va in jur de 15 grade.

PROGNOZA METEO JOI. Vremea se răceste faţă de ziua precedentă, mai ales în nord, in nord-vest şi in centru, unde vremea e rece pentru început de aprilie, în timp ce în restul teritoriului valorile termice sunt doar usor coborâte decât normalul perioadei. În regiunile intracarpatice, cerul va avea înnorări şi temporar vor cădea precipitaţii sub formă de ploaie, iar în Maramureş, local în Transilvania şi în Dealurile de Vest şi sub formă de lapoviţă şi ninsoare.

La munte vor predomina ninsorile. În celelalte regiuni ploua pe arii restrânse. Vântul sufla alert in cea mai mare parte a ţării, cu viteze ce vor depăşi local 50…60 km/h, iar la munte va sufla tare, cu peste 80 km/h. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 3 grade in estul Transilvaniei şi 15 grade in sudul extrem.

În Bucureşti, vremea se raceste uşor, cerul e variabil. Vântul se intensifica temporar, viteze ce vor depăşi 50 km/h si amplifica senzaţia de răcoare chiar dacă termometrele vor arata maxime de 13…14 grade.

PROGNOZA METEO ÎN WEEKEND

Vineri vremea e rece pentru inceput de aprilie si cad precipitatii slabe, local, în nord, nord-vest şi centru, trecător şi sub formă de lapoviţă şi ninsoare. La munte va ninge. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 3 şi 14 grade. De sambata pana marti temperaturile vor fi mai coborâte decât cele normale pentru prima decadă a lunii aprilie în majoritatea regiunilor, exceptând cele sudice şi sud-estice unde duminica se apropie de mediile multianuale. Mai ales de duminica vor cădea precipitaţii în cea mai mare parte a ţării.

DailyBusiness
Pensii 2025. Cu cât vor scădea pensiile de peste 3000 de lei, de la 1 august, după taxarea CASS
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Irina Columbeanu a spus tot despre iubitul francez! „Sunt deschisă!“
Fanatik.ro
Bărbatul care a lovit o femeie de faţă cu fiica ei rupe tăcerea: „M-a lovit și m-a mușcat!” Scandalul din parc explodează la Cluj. Exclusiv
Capital.ro
Bancnotele naționale se schimbă în Euro. Se va renunța definitiv la banii vechi. Transformarea începe în 2026
Playtech.ro
Anunț oficial de la PPC România. Cât vor plăti clienții acum pentru energia electrică
DailyBusiness
Gigi Becali, afectat de măsurile de austeritate anunțate de Guvernul Bolojan. Ce pensie va avea de la 1 august
Adevarul
Momentul în care un tânăr de 18 ani vandalizează un semafor pietonal în Pitești
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Trei zodii culeg roadele eforturilor depuse pe 8 iulie 2025
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Incident șocant la o nuntă din Vâlcea: O mireasă a fost bătută de mire în mijlocul petrecerii, pentru că a supărat-o pe soacră
Cancan.ro
Milionarul Mihai Bizu, care a încercat să-și înece soția în jacuzzi, și-a primit SENTINȚA! Cât va sta în spatele gratiilor
Playsport.ro
CALCUL: Cât vor plăti românii pe benzină și motorină de la 1 august, după majorarea accizelor și a TVA-ului
Capital.ro
Cod Rutier 2025. TAXĂ obligatorie în toată România. Proprietarului vehiculului trebuie să facă o solicitare oficială
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
Infern după inundațiile din Texas: crește bilanțul la 82 de morți. Mai multe fete din tabăra de vară, încă dispărute
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Amendă fără precedent pentru românii care stau la bloc!
Puterea.ro
Electoratul PSD: de la covrigi electorali la gogoși trrricolore