Ponta: N-o să fiu niciodată prim-ministrul lui Băsescu. Nici măcar la mişto

Preşedintele PSD, Victor Ponta, spune că propunerea şefului statului cu privire la preluarea postului de premier a fost făcută la "băşcălie". Ponta solicită publicarea tuturor stenogramelor de la consultările şefului statului cu partidele politice.
Romania TV
19 mart. 2012, 09:45
Ponta: N-o să fiu niciodată prim-ministrul lui Băsescu. Nici măcar la mişto

„A fost o băşcălie. O chestie de neseriozitate şi degradantă pentru un preşedinte (…) Un preşedinte ce face băşcălie cu lucrurile importante ale ţării este un preşedinte neserios şi iresponsabil”, a declarat luni Victor Ponta.

Ponta s-a arătat categoric împotriva unei colaborări, din postura de premier, cu preşedintele Băsescu. „Eu nu vreau şi nu o să fiu niciodată prim-ministrul lui Traian Băsescu. Eu nu sunt nici Emil Boc, nici Mihai Răzvan Ungureanu să mă pună Băsescu în funcţii când vrea el, nici măcar la mişto”, a spus pesedistul.

Ponta a precizat că va solicita publicarea tuturor stenogramelor de la întâlnirea preşedintelui Traian Băsescu cu partidele politice.

„O să facem o solicitare oficială ca domnul Băsescu – iată, avem o premieră: stenograme de la întâlnirea cu preşedintele – să dea toate stenogramele pentru că, vă reamintesc, cu noi s-a văzut la ora 16.00, dacă nu mă înşel. Înaintea noastră a avut discuţii cu UDMR, UNPR şi minorităţile, când probabil deja le-a spus cine va fi prim-ministru. Sau, oricum, în niciun caz nu le-a spus de Ponta. După care a avut discuţii cu PDL şi, în mod sigur, nu le-a spus nimic de Ponta”, a spus el.

Ponta a amintit că, la o oră şi jumătate după întrevederea USL cu preşedintele, Mihai Răzvan Ungureanu era deja la Cotroceni.

„La o oră şi jumătate după, era domnul Ungureanu la Cotroceni. Să înţeleg că eu la ora patru jumătate l-am refuzat pe domnul Băsescu şi domnul Ungureanu la cinci jumătate a venit la Cotroceni? Adică ce e domnul Ungureanu, un fel de înlocuitor al meu, un fel de nechezol? Dacă nu avem cafea naturală, nu vrea Ponta, hai să-l punem pe Ungureanu. Cred că a şi vrut să-l umilească pe premierul actual”, a spus Ponta.

El a oferit şi o explicaţie pentru care nu a anunţat public oferta ce i s-a făcut de către preşedinte. „Eu nu pot să vin să relatez bancurile proaste ale preşedintelui”, a conchis Ponta.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Siyabonga Ngezana dinamitează o seară fantastică: „Nu știu dacă voi mai fi jucătorul FCSB”. Gigi Becali, acuzații grave: „Așa îl învață ei”
Capital.ro
Limită pentru plata cash. Decizie de la Uniunea Europeană. Ce se întâmplă cu numerarul din 2027
Playtech.ro
Cine este Liana Nicoleta Arsenie, președinta Curții de Apel București, și ce avere dețin
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum se transmite lepra și cum îți dai seama că ai intrat în contact cu boala. Este alertă epidemiologică după confirmarea unui caz la Cluj-Napoca
iamsport.ro
Un suporter al FCSB, la un pas de tragedie la finalul meciului cu Feyenoord! A căzut din tribună la golul lui Tănase
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu