Catastrofa aviatică din Franţa: Medicii germani cer analize mai riguroase pentru piloţi

Autorităţile germane din aviaţie au învăţat lecţii amare după tragedia din Alpii francezi. 'Cerem ca piloții să fie supuși unor analize mai frecvente și mai riguroase', a declarat marți, pentru cotidianul conservator Die Welt, președintele Asociației medicilor germani din transportul aerian, Hans-Werner Teichmuller.
Alina Costache
07 apr. 2015, 10:44
Catastrofa aviatică din Franţa: Medicii germani cer analize mai riguroase pentru piloţi

Autorităţile germane din aviaţia comercială solicită o examinare medicală şi mai riguroasă a piloţilor pentru a putea fi evitate alte catastrofe de acest gen, cum a fost cea în care aparatul Germanwings a fost prăbuşit în mod intenţionat de către copilot, între stânci.

‘Consumul de medicamente psihotrope și de droguri trebuie, de asemenea, să fie depistat’, a mai spus Teichmuller, în condițiile în care ancheta a dezvăluit că Andreas Lubitz, copilot pe acea cursă, a suferit în trecut profunde episoade de depresie și de porniri suicidale, și a consultat mai mulți psihiatri.

Potrivit presei germane, medicamente pentru afecțiuni de ordin maniaco-depresiv au fost de asemenea găsite la domiciliul tânărului de 28 de ani, suspectat că a lansat în mod deliberat, la 24 martie, avionul Boeing al companiei Germanwings spre versanți ai Alpilor francezi, ucigând 149 de persoane și pe el însuși.

Recomandările formulate de Hans-Werner Teichmuller depășesc practicile actuale care, în cadrul examenului anual de aptitudine pentru zbor, mai prescrie analize pentru nivelul de hemoglobină și, în unele cazuri, al glicemiei.

Aceste examene medicale nu permit măsurarea prezenței de medicamente psihotrope sau de droguri, potrivit Die Welt, care notează că nu există nicio examinare psihologică periodică a piloților. Aceste examinări medicale permit doar o măsurare indirectă a prezenței excesive de alcool în organism, potrivit Agerpres.

Asociația analizează alte recomandări, cum ar fi examinarea ficatului, a rinichilor sau nivelului de colesterol, a mai spus Hans-Werner Teichmuller pentru Die Welt.

Citeşte şi AVION PRĂBUŞIT FRANŢA. Cum se blochează uşa de la cabina piloţilor, la un Airbus VIDEO

La sfârșitul lui martie, la puțin timp după catastrofă, vicepreședintele asociației, Uwe Beiderwellen, a calificat, într-un interviu la televiziunea SWR, drept ‘exagerată’ ipoteza unor teste psihologice pentru piloți în timpul unor examene medicale de rutină.

Duminică, Autoritatea germană pentru supervizarea transportului aerian (LBA), care eliberează brevete de zbor pentru piloți, a dat asigurări că nu a fost informată de Lufthansa, compania-mamă a Germanwings, cu privire la depresia copilotului.

Potrivit Parchetului din Dusseldorf, Lubitz i-ar fi ascuns angajatorului său că figura în concediu medical chiar în ziua catastrofei, un certificat în acest sens fiind găsit la unul dintre domiciliile sale.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Iustin Petrescu și iubita lui se căsătoresc! Primele declarații despre nuntă
Fanatik.ro
Care este vârsta unde se vede talentul unui copil și potențialul de a ajunge un mare fotbalist. Dezvăluirea lui Adrian Mutu
Capital.ro
Clienții nu pot retrage numerar. Se face notificare prealabilă către bancă. Tranzacția poate fi limitată
Playtech.ro
Cât costă să îți faci pașaportul în 2026 și în cât timp îl primești
Adevarul
Amenințarea ayatolahului: „Vom transforma strâmtoarea Ormuz într-o armă!”. Presa britanică scrie că Mojtaba Khamenei ar fi în comă, cu un picior amputat
wowbiz.ro
Unde și când își pot lua fanii rămas-bun de la Mugurel Vrabete. Anunțul făcut de trupa Holograf despre funeralii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O persoană și-a pierdut viața după ce s-ar fi aruncat în fața metroului în stația Unirii
iamsport.ro
Mirel Rădoi, decis să plece în vară de la FCSB! Cum încearcă Gigi Becali să îl convingă să continue la echipă
MediaFlux
Mama lui Ilie Bolojan dezvăluie fața neștiută a premierului. Cui îi cânta și ce făcea când mergea cu vacile: ”E un băiat care nu mai are păreche”
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj