Casa Albă NU FACE PUBLICĂ identitatea celor care au piratat sistemele informatice guvernamentale

Casa Albă a precizat miercuri că nu este în interesul SUA să facă publică identitatea celor ce au piratat sisteme informatice guvernamentale în octombrie anul trecut, care, potrivit CNN, ar fi cetățeni ruși. 
Filip Stan
09 apr. 2015, 08:48
Casa Albă NU FACE PUBLICĂ identitatea celor care au piratat sistemele informatice guvernamentale

‘Anchetatorii noștri au ajuns la concluzia că nu este în interesul nostru să facă publică entitatea care ar putea fi responsabilă’, a declarat Josh Earnest, purtătorul de cuvânt al Casei Albe.

Întrebat despre motivele pentru care Administrația americană ar refuza să-i acuze public pe autorii acestui atac informatic, în condițiile în care Washingtonul a acuzat oficial Coreea de Nord că ar fi piratat Sony anul trecut, Earnest a declarat că ‘în acel caz, FBI a stabilit că am putea fi mai eficienți în a le cere socoteală nord-coreenilor pentru vandalismul cibernetic comis împotriva companiei Sony dacă îi vom numi (pe autori)’.

Purtătorul de cuvânt al Casei Albe a explicat că, din datele deținute de anchetatori, actualul atac nu a afectat sistemul clasificat pe unde tranzitează informațiile secrete și confidențiale. În același timp, el a recunoscut că ‘activități îngrijorătoare’ au fost detectate în restul rețelei Casei Albe, unde sunt comunicate informații de natură ‘sensibilă’, potrivit Agerpres.

Departamentul de Stat al SUA a recunoscut la momentul respectiv faptul că a fost victima unei piratări și că atunci a blocat și reinițializat în mai multe zile giganticul său server de emailuri.

Citeşte şi Hackerii au atacat sistemul informatic al Casei Albe

Josh Earnest a afirmat că intruziunea nu a provocat ‘niciun prejudiciu’ rețelelor din Casa Albă, dar că o parte din capacitățile informatice au fost temporar afectate în timpul de care administratorii sistemelor au avut nevoie pentru a securiza sistemul. ‘Majoritatea acestor capacități a fost restaurată’, a spus Earnest.

Postul de televiziune CNN a informat marți, citând responsabili americani sub acoperirea anonimatului, că Rusia s-ar aflat în spatele ultimului atac informatic.

DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Variantă surpriză de premier dacă George Simion câștigă alegerile. Sociolog: “Călin Georgescu iese din discuție”
Capital.ro
Răsturnare de situație. George Simion s-a răzgândit. Funcția pe care o va avea Călin Georgescu: Exclus premier!
Playtech.ro
Pensia anticipată cu penalizări: când o poți solicita și ce reduceri se aplică
DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Adevarul
Un economist din BNR explică prăbușirea leului după alegeri: „După ce au împins baba pe scări, PSD-iștii se retrag”
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Locul sfânt, pierdut în codrii Moldovei. Comuniștii au încercat să-l transforme în fermă agricolă
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Mai puțini bani, mai rar! Cum se schimbă voucherele de alimente pentru românii cu venituri mici
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Alegeri anticipate în România. Anunțul venit în urmă cu puțin timp: Cel mai sănătos pentru viitorul acestei țări
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
Răsturnare de situație. CCR, decizie privind anularea alegerilor din 4 mai
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică