Situaţie incredibilă la Botoşani. Spitalul Judeţean nu are nicio doză cu vaccin antirabic

Dacă eşti muşcat de un câine nu ai nicio şansă să primeşti vaccin antirabic. Şi asta pentru că spitalul Judeţean Botoşani nu mai are serul salvator. Responsabilii instituţiei medicale spun că n-au primit medicamentul de la Institutul Cantacuzino, care nu-l are pe stoc.
Romania TV
22 mart. 2012, 08:18
Situaţie incredibilă la Botoşani. Spitalul Judeţean nu are nicio doză cu vaccin antirabic

O parte dintre cei muşcaţi de câine au fost transferaţi la secţia de Boli Infecţioase de la Spitalul Judeţean Suceava, la aproape 50 de kilometri pentru a se vaccina.

Medicii spun că situaţia este periculoasă, mai ales pentru că acest ser antirabic trebuie să fie administrat, de preferinţă, în primele 24 de ore de la muşcătură. Este vorba despre cinci injecţii care trebuiesc neapărat făcute şi asta pentru că odata instalată boala, ea nu mai este tratabilă, iar pacientul moare în agonie.

Situaţia este foarte gravă, botoşenenii sunt disperaţi. Unii dintre ei au încercat să cumpere vaccinul din farmacii, însă acolo li s-a spus că serul nu este vândut în farmaciile cu circuit deschis, deci nu îl pot procura.

În primele două luni ale acestui an, 120 de oameni au ajuns la spital din cauza unor muşcături de câine.

DailyBusiness
Grindeanu îl acuză pe Boloș pentru cheltuielile din Fondul de Rezervă: „Mecanismul a fost propus de ministrul Finanțelor”
Spynews
Vremea se schimbă radical în aproape jumătate de țară. Furtuni violente lovesc România | HARTA
Bzi.ro
Imagini rare cu fiul lui Mircea Badea și Carmen Brumă. Vlad, în vârstă de 11 ani, surprins în vacanța din Tenerife
Fanatik.ro
Câți copii are, de fapt, Dan Alexa. Antrenorul lui Poli Timișoara participă la Asia Express alături de Gabi Tamaș
Capital.ro
Bani pentru moștenitori după un deces. Reguli succesiune în România. Documentul ce nu poate lipsi din dosar
Playtech.ro
Ajutor pentru facturi la energie: cum completezi corect cererea pentru tichete
Adevarul
Scene bizare la o grădiniță din Satu Mare: Copiii, îmbrăcați în uniforme de Șoimi ai Patriei și Pionieri. Cum răspunde instituția
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Criză politică în Franța, după ce Guvernul Francez a căzut
Cancan.ro
Elena Udrea se angajează! Unde va activa fosta blondă de la Cotroceni, la 2 luni după ce a fost eliberată din penitenciar
iamsport.ro
Anunț-ȘOC în direct: 'El va fi următorul selecționer al României! Și asta cât de curând'
MediaFlux
Bani mai puțini pentru pensionari în septembrie. Cine va primi ajutor
stirilekanald.ro
VIDEO Criză politică în Franța, după ce Guvernul a rămas fără susținere în Parlament. Emmanuel Macron va numi un nou prim-ministru "în următoarele zile”
substantial.ro
În sfârșit! O tehnică unică, capabilă să te ajute pentru totdeauna cu durerile de spate și chinuitorul nerv sciatic. Asta chiar nu stiam!