NY Times: Hackeri ruşi au avut acces la mail-uri ale preşedintelui SUA

Mail-uri adresate președintelui SUA Barack Obama și trimise de acesta au fost citite anul trecut de hackeri ruși care au reușit să intre în sistemul informatic neconfidențial al Casei Albe, potrivit ediției de sâmbătă a cotidianului New York Times, relatează AFP.
Alina Costache
26 apr. 2015, 10:20
NY Times: Hackeri ruşi au avut acces la mail-uri ale preşedintelui SUA

La începutul lunii aprilie, responsabili americani au admis că s-a produs un ‘eveniment’ în termeni de securitate, la sfârșitul anului trecut, dar au refuzat să confirme informații potrivit cărora hackeri ruși s-ar afla în spatele acestor atacuri cibernetice, informează Agerpres.

Potrivit New York Times, care citează responsabili americani informați în legătură cu ancheta în acest caz, atacul a fost ‘mult mai intruziv și îngrijorător’ decât s-a admis în mod oficial. Potrivit unor responsabili citați de cotidian, se presupune că hackerii în cauză ar avea legături cu puterea rusă.

Pirații, care au reușit să pătrundă în sistemul neconfidențial al Departamentului de Stat american, au avut acces la mail-uri ale unor persoane angajate la Casa Albă și cu care Barack Obama comunica în mod constant, notează New York Times.

În schimb, hackerii nu par să fi intrat în serverele care controlează traficul mesajelor pe aplicația BlackBerry a președintelui Obama și Casa Albă a dat asigurări că nu a fost compromisă securitatea nici unui sistem clasat top secret.

‘Dar responsabilii au admis că sistemul neconfidențial conține de obicei multe informații considerate sensibile: calendare, schimburi de e-mailuri cu ambasadori și diplomați (…) și, inevitabil, dezbateri politice „, scrie New York Times, potrivit căreia nu se știe câte mail-uri ale președintelui american au fost citite de hackeri. Contul său de mail nu pare să fi fost piratat, menționează publicația citată.

‘Cu toate acestea, faptul că comunicațiile președintelui Obama au fost printre cele care au fost vizate de hackeri — care sunt suspectați că au legături cu puterea politică rusă, chiar ar lucra pentru aceasta — a fost una dintre concluziile anchetei cel mai atent protejate”, notează New York Times.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Alertă la nivel european: fenomenul care se răspândește rapid în fiecare colț al continentului. Situația în România
Capital.ro
FUGE George Simion? Cutremur total în România fix după alegeri: Este nevoit...
Playtech.ro
Moștenirea de la bunici: cine are drept legal dacă nu există testament
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Când și cum a fost racolată jucătoarea de tenis Alexandra Iordache de mafia pariurilor. Fostul său antrenor a dat totul în vileag
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Înșelătorie cu produse de la sibieni. Cum sunt păcăliți românii
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Actrița Millena a MURIT la doar 11 ani, după 13 stopuri cardiace. Medicii au crezut că este vorba de febra dengue. Care este, de fapt, cauza decesului
Cancan.ro
Câștigătorul Asia Express 2025 a băgat divorț! CANCAN.ro are toate detaliile
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor de care România s-a despărțit în lacrimi. A fost cel mai îndrăgit. Nu poate fi uitat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Anunț de ultim moment despre Igor Cuciuc! Ce s-a întâmplat la mormântul fiicei sale: „E greu de acceptat”
MediaFlux
Poate fi învins George Simion în turul 2? Ce poate învăța Nicușor Dan de la Băsescu și Iohannis
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele